Říká se, že malé skutky konající dobro jsou rovny těm velkým. Ne vždy je totiž na první pohled vidět důsledek tiché a nesobecké práce. Aby mohl Bílovec poděkovat svým obyvatelům právě za tyto, ne vždy jasně viditelné, aktivity, zavedl obřad, při němž se vyhlašují Osobnosti roku 2008. Jedná se o občany Bílovce, kteří nějakým způsobem dopomohli k rozvoji kultury, sportu či sociálního cítění ve městě. Letos bylo oceněno devětadvacet obyvatel.

V Bílovci se tato akce stala již tradiční. „Je to forma poděkování lidem, kteří se nějakým způsobem zasloužili o město. Ve sportu to bývají lidé, kteří dosáhli nějakých mimořádných výkonů na úrovni kraje, republiky. Kulturu tvoří zase lidé, jenž uspořádali zajímavé akce, vymýšlejí volnočasové aktivity a tak podobně. V případě veřejného života se to týkalo dlouhodobé činnosti v oblasti, kde by se ti lidé nemohli zaplatit,“ vysvětlila starostka Bílovce Sylva Kováčiková s tím, že se oproti minulému roku počet osobností zvýšil. Podle starostky je to protože se lidé hlásí sami s nápady, koho na Osobnost roku nominovat.

Jednou z Osobností roku v oblasti sportu byla i Petra Faltýnová, kapitánka volejbalového týmu ŠSK IR-Progres Bílovec. „Takové ocenění jsem dostala vůbec poprvé, mám z něho velkou radost,“ sdělila s charismatickým úsměvem Faltýnová.

Letos měl své želízko v ohni také recesistický divadelní spolek PATOSTA. Jeho tři hlavní aktéři, …., si přišli vyzvednout ocenění v dobových kostýmech. Spolek se totiž deset let staral o akce jako Pálení čarodějnic a podobně. Na oplátku za štědré dary, kterých se jim dostalo, obdržela starostka prsten rozměrů vskutku královských. Spolek pak vykráčel ze sálu a jal se hodovat. „My jsme nadšeni, opravdu. Tak trochu jsme si i říkali, že po těch deseti letech bychom mohli být nějak oceněni a teď to přišlo. Jsme nadšeni,“ zářil baron, alias …

Ocenění v oblasti Veřejný život získal také současný zastupitel Bílovce Rudolf Říman. „Myslím, že mě vybrali protože už ve městě dlouhé roky působím jako veřejný činitel. Jsem veliký patriot města. Mimo to působím v abiturientském výboru Gymnázia Mikuláše Koperníka. Na začátku výbor vznikl proto, aby propagoval gymnázium. Nyní se aktivně podílí na různých akcích gymnázia, na výročích, oslavách a podobně,“ rozvedl Říman.

Drobné přestávky mezi kategoriemi vyplnil kvartet Základní umělecké školy v Bílovci nacvičenými skladbami. Ocenění lidé obdrželi od města pamětní list, knihu a drobné upomínkové předměty.

Přehled oceněných najdete zde