Práce na první budově probíhaly už loni. Nic z toho by se však nemohlo konat bez potřebného finančního zajištění. „Podařilo se nám získat dotace. Vložili jsme do toho i vlastní prostředky a pochopitelně také peníze z úvěru, bez kterého bychom to jinak asi nedali dohromady. Celková částka se tak vyšplhala na nějakých třiadvacet milionů korun,“ informoval starosta Bravantic Ivo Kočíš.

Byty budou nabídnuty především občanům Bravantic, pokud ovšem o ně nebude dostatečný zájem, o čemž starosta silně pochybuje, dají se k dispozici také obyvatelům okolních obcí. „Už máme sedm bytů obsazeno. Museli jsme zřídit jen jednopokojové, garsonky a dvoupokojové. Na nové obyvatele domu čekají byty první kategorie,“ doplnil starosta. Bytové jednotky jsou vybaveny kuchyní, sociálním zařízením a plovoucí podlahou. Projektanti využili také prostoru pod střechou ke zřízení podkrovních místností.

Aby prostředí korespondovalo s rekonstruovanými byty, připravila obec projekt na revitalizaci krajiny. V okolí budov je totiž neupravená zatravněná plocha, která by měla projít zásadní úpravou. „Projekt máme hotový. V každém případě bychom chtěli zkulturnit i okolí bytů. Doděláme ten druhý objekt, a potom se vrhneme na terénní úpravy okolí. Předpokládám, že když půjde všechno dobře, tak zhruba do dvou let by se to mohlo podařit,“ potvrdil Kočíš. Na čem však stojí celý projekt, jsou peníze. A těch nemá obec nazbyt. Podle starosty by byl projekt o dost dál, kdyby se našly vhodné finanční prostředky. „K realizaci je potřeba dosti peněz a my jsme si slibovali, že budeme mít úspěch s průmyslovou zónou, abychom mohli realizovat další plány. Zatím se nám to ale nevyvyjí tak, jak bychom si představovali,“ uzavřel Kočíš.

Park tak bude muset ještě nějakou dobu počkat. Obec však již zajistila alespoň bezpečný přechod přes místní potok Sezinu. Ta totiž od povodní v roce 2007 nemá v místě poblíž bytů žádný přechod, krom brodu, po kterém obyvatelé nemají možnost přejít suchou nohou. Obec proto zajistila vystavění nového, provizorního mostu, jenž umožní bezpečný přechod přes potok i v době zvýšené hladiny Seziny.