Od prvního února tohoto roku se mohli obyvatelé celé republiky beztrestně zbavit zbraní a střeliva. Jen na Novojičínsku této příležitosti využilo k 27. červenci přes šedesát osob, které na tyto neměly povolení.

Pokud občan nevyužije řádně vyhlášené amnestie, jež končí v pátek 31. července, vystavuje se možnosti trestního stíhání pro trestný čin nedovoleného ozbrojování.

Smyslem a také účelem této zbraňové amnestie je umožnit držitelům neregistrovaných zbraní jejich odevzdání a následné převedení mezi registrované zbraně. Obyvatelé Novojičínska odevzdali celkem 79 kusů zbraní a okolo 1 200 kusů střeliva. Tyto počty jsou srovnatelné s jinými okresy.

V celé republice bylo při amnestii do 24. července odevzdáno asi 6 343 kusů zbraní a 27 106 kusů střeliva.

Mezi prvními odevzdanými na Novojičínsku bylo 269 kusů zkorodovaného střeliva ráže 7,62, které odevzdal jednačtyřicetiletý muž z Mošnova. Střelivo nalezl na půdě rodinného domu v Albrechtičkách.

„Byla už také odevzdána například jedna signální pistole, devětadvacet pistolí různých typů a ráží, devatenáct pušek, čtrnáct perkusních revolverů a deset brokovnic,“ vypočetl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Asi největší raritou je tankový kulomet československé výroby z roku 1953 a historická brokovnice z roku 1885. „Tato brokovnice je taktéž střelbyschopná,“ dodal Zbyněk Tomšík.

Ti, kdož mají zájem odevzdat nepovolené zbraně či střelivo, mají poslední možnost vyváznout bez trestu do pátku 31. července. Svěřit je mohou do rukou policistů odboru pro zbraně, střelivo a bezpečnostní materiál, který úřaduje na ulici Svatopluka Čecha 11 v Novém Jičíně.

Informovat se lze také na telefonním čísle 974 735 300. Odbor je otevřen v úřední dny, a to v pondělí a středu od 8.00 do 17.00 hodin, nebo i mimo ně do 15.00 hodin.