Hodně složitá vyjednávání probíhala ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Ve středu večer dotčené subjekty zveřejnily na svých stránkách dohodu o vzájemné spolupráci,“ sdělila Novojičínskému deníku dosavadní starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Z dohody vyplývá, že nově zvolení členové Zastupitelstva města Frenštátu pod Radhoštěm za Sdružení nezávislých kandidátů Naše Beskydy, ODS, KDU-ČSL, ČSSD, Sdružení nezávislých kandidátů PRO FREN a Sdružení nezávislých kandidátů Nezávislí pro Frenštát se po opakovaných vzájemných jednáních dohodli na povolební spolupráci ve volebním období let 2018 až 2022.

„Lídři těchto politických stran a seskupení podepsali memorandum o povolební spolupráci.

Součástí povolebních dohod je i obsazení místa starosty, na které bude navržen Ing. Miroslav Halatin (ODS), a rozdělení práce mezi dva místostarosty, na které budou navrženi Mgr. Pavel Mička (ČSSD) a Ing. Jiří Unruh (Nezávislí pro Frenštát),“ stojí v prohlášení s tím, že nyní probíhá jednání o podrobnější náplni, prioritách a konkrétním programu povolební spolupráce.

V Novém Jičíně pokračují jednání o koaliční spolupráci mezi ANO, Zelenými, ODS a KDU-ČSL.

„V úterý proběhlo velké jednání koaličních vyjednávačů k programu, tam jsme se v podstatě shodli. Žádný rozpor tam není a zbývá se domluvit na rozdělení kompetencí uvolněných zastupitelů, tedy vedení města a předsednictví komisí,“ informoval Václav Dobrozemský, lídr kandidátky ODS. Pokud se nevyskytne vážnější problém, mohla by zmíněná koalice svou spolupráci v Novém Jičíně v následujících čtyřech letech stvrdit podpisem možná již v pátek 19. října.

Dohodnutou spolupráci nově potvrdilo také sdružení kandidátů Bílovecká 15, vítězné sdružení voleb v Bílovci. „Můžeme potvrdit dohodnutou spolupráci Bílovecké 15 s ODS a ČSSD na vedení města. Zároveň stále jednáme i s dalšími o možné spolupráci. Naším cílem je Bílovec sjednotit, a chceme spolupracovat s každým, kdo má podobný zájem. Bílovec je naše srdcovka,“ uvádí na svém facebookovém profilu členové sdružení Bílovecká 15.

Prakticky rozhodnuto je rovněž v Odrách. „Jednání ještě zcela nejsou ukončená, ale máme již nadpoloviční většinu. Ještě chceme ostatní vysvětlit proč jsme postupovali, jak jsme postupovali,“ řekl Novojičínskému deníku současný starosta Oder Libor Helis, jenž kandidoval za vítězné sdružení Změna pro Odersko 2020. Pro stávající volební období se toto sdružení nezávislých kandidátů spojilo s ČSSD. Podle Libora Helise by Změna pro Odersko 2020 měla mít starostu a ČSSD post místostarosty.

Ve třech městech zatím stále nic není jasné. V Příboře jsou i nadále v plném procesu povolební diskuze, podle informací, které Novojičínský deník získal, by mohlo být definitivně jasno v pátek 19. října. Nejistota trvá ve Fulneku. „Ještě nás čekají další jednání, takže pořád není rozhodnuto,“ sdělila současná starostka Fulneku Radka Krištofová.

Složitě se rodí koalice také ve Štramberku. „Probíhají povolební jednání, všechno je otevřené. Vyjednávací týmy se scházejí a hledá se řešení,“ řekla Věra Hanzlíková z SNK pro občany Štramberka, druhého nejsilnějšího seskupení po volbách ve Štramberku. Její slova o tom, že vyjednávání stále nejsou u konce potvrdil také Jaroslav Baďura z vítězného sdružení Změna pro Štramberk Nezávislí.