Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V domově uplatní zkušenosti ze Švýcarska

Bílovec - Domov pro seniory v Bílovci projde rozsáhlou rekonstrukcí, na kterou město získalo dotaci z Fondu česko-švýcarské spolupráce. Jeho zaměstnanci vyjeli do Švýcarska, aby se tamními službami inspirovali.

13.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Hříbal Antonín

Město Bílovec obdrželo z fondu česko-švýcarské spolupráce dotaci ve výši 1,1 milionu švýcarských franků, tedy asi 20 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na rekonstrukci a přístavbu domova pro seniory v Bílovci, která by měla začít příští rok v květnu. Celá přestavba má trvat 18 měsíců. „Pokud vše poběží hladce, tak je to takto v plánu," potvrdil starosta města Petr Klimek s tím, že město se bude na rekonstrukci domova podílet patnácti procenty. „Náš spolupodíl je přes tři miliony korun," upřesnil starosta. Klienti, kteří nyní domov obývají, budou po dobu rekonstrukce přestěhováni do domova s pečovatelskou službou.

„V rámci tohoto programu nám bylo doporučeno nalézt ve Švýcarsku partnera, se kterým bychom si vyměnili své zkušenosti," vysvětlil Petr Klimek. Díky jedné paní, jež tam žije a má k Bílovci blízko, se to podařilo. Minulý měsíc vyjelo vedení města, spolu se třemi zaměstnanci domova, na týdenní výměnný pobyt do okolí Basileje, kde navštívili dva různé domovy pro seniory.

V jednotlivých zařízeních si mohli vyzkoušet, jak funguje péče o seniory ve Švýcarsku a jaké jsou rozdíly oproti stejným zařízením v Česku.

„Byli jsme s nimi v provozu i u lůžka. Viděli jsme, jak zaměstnanci přistupují ke klientům, jak s nimi komunikují. Klienty jsme třeba vzali na vycházku kolem domova prostě takové běžné věci, které mají na denním režimu.

Zúčastnili jsme se také aktivizace a viděli jsme, jak to chodí v jejich domově," popsala stáž ve Švýcarsku Vlasta Szotkowská, vedoucí sociálního zařízení v Bílovci.

Systém péče o švýcarské klienty je na úplně jiné úrovni než systém v Čechách, což potvrdila také Vlasta Szotkowská: „My se tomu teprve začínáme přizpůsobovat, proto jsme získali i tu dotaci. Švýcaři chtějí, aby se země, které se postupně zapojují, dostaly v sociálních službách na stejnou výši."

Bílovecké zaměstnance také zaujal přístup Švýcarů k jejich klientům. Domů si přivezli spoustu inspirací. „Oni se na sociální služby dívají jinak. Mají více zaměstnanců, a tak mají i více prostoru na to, aby se lidem věnovali individuálně. Přistupují k nim jako doma. Berou v potaz, kdy chce klient vstávat, co chce v tom dni dělat, takže ten přístup je jiný," řekla vedoucí sociálního zařízení.

České domovy tak mají co dohánět. Vlasta Szotkowská přiznala, že Švýcaři jsou strašně pohodoví, klidní a empatičtí, což pro ně bylo velmi motivující. Nad otázkou, jestli by chtěla v Bílovci zavést něco z tamních služeb, se chvíli zamyslela. „Je těžké vypíchnout jen jednu věc. Určitě bych tady chtěla zavést jejich přístup, a hlavně kolektivní práci. Tam není prostor pro individualisty. Všichni pracují v týmu, aby jejich práce fungovala, aby byla podle představ klientů. To byla první věc, která mě tam zaujala. Já se o to už nějakou dobu snažím i u nás, ale ne vždy se to daří.

Další, co mě tam zaujalo, byly jejich technické pomůcky. Vůbec se nemusí natahovat, mají tam veškeré vybavení," řekla po chvíli.

A právě přístup Švýcarů k této náročné práci zaujal také Petra Klimka. „Vyzdvihl bych asi jednu věc a tou je spokojenost zaměstnanců. Týmový duch to byl asi nejmarkantnější rozdíl. Tady je poměrně velká fluktuace, zaměstnanci odcházejí poměrně brzy, a to je škoda, protože se musí školit noví a noví zaměstnanci," dodal starosta.

Jednou z novinek, kterou po rekonstrukci domova v Bílovci chystají, bude odlehčovací služba, jež nyní ve městě chybí. „Součástí jednoho domova ve Švýcarsku tato služba byla, což mě překvapilo, takže jsem ráda, že jsem to zapracovala do projektu. Nabízejí tam rodinám, když se dopředu nahlásí, že můžou strávit nějaký čas, třeba víkend, se svými příbuznými. Ta myšlenka je úžasná. My to tak dalece nemáme, ale je to inspirující do budoucna.

Zatím máme naplánovanou odlehčovací službu pro tři klienty. Ale nic nebrání tomu, když se nám to osvědčí, abychom to rozšířili i na rodinu, která by se na tom mohla podílet, a třeba se i učit, jak mají ke svému příbuznému přistupovat. Protože když je někdo laik, tak ne vždy dokáže poskytnout vše, co ten člověk potřebuje," řekla na závěr Vlasta Szotkowská.

Autor: Simona Mikšová

13.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení