Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Heřmánkách se domluvili na starostku

Heřmánky /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Přestože její sdružení v komunálních volbách získalo, stejně jako ona, nejvíce hlasů starostkou se nestala. Řeč je o Jiřině Kukuricášové (Obec Občanům), která vedla nejmenší obec na Novojičínsku po tři volební období.

15.11.2010 1
SDÍLEJ:

Volby starostky v nejmenší obci okresu, Heřmánkách byly rušné. Bývalou starostku Jiřinu Kukuricášovou vystřídala Martina Ondřejová.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Kukuricášová již několik dnů před ustavujícím zasedáním zastupitelstva věděla, že se starostkou nestane. „Oni byli už od začátku domluveni,“ poznamenala již před volbou pro Novojičínský deník Kukuricášová.

Zastupitelstvo v obci se 178 obyvateli má pouze pět členů, takže stačí tři, aby prosadili svůj názor. Tak to také vypadalo při samotné volbě starostky. Většina totiž rozhodla, že volba bude probíhat tajně. Pouze Kukuricášová byla pro volbu veřejnou. „Myslím si, že jsme tady taková malá vesnička a bylo by lepší a přehlednější, aby každý hlasoval viditelně. Jestli jste se dali do zastupitelstva, tak hlasujte veřejně před lidmi. Stydíte se za to? Myslím si, že je to vůči lidem čestnější,“ vyjádřil se k situaci občan Chlevišťan.

Kukuricášová, která vedla zasedání, navrhla na starostu Slávka Ondrucha (SNK-Heřmánek), což zdůvodnila jeho ziskem hlasů. Ondruch odmítl stejně jako navrhovaná Marie Huňátová (Obec Občanům). Ta ale navrhla právě Kukuricášovou, jíž se postavila jako protikandidátka Martina Ondřejová (SNK-Heřmánek). Pátého člena zastupitelstva, Ladislava Gacíka (Nové Heřmánky), jenž ve volbách získal sotva polovinu hlasů svých čtyř kolegů, nenavrhl nikdo.

Ještě před volbou dostali prostor k vyjádření také přítomní občané. Občan Augusta poděkoval starostce za práci a připomněl, jaký kus obec ušla od osamostatnění. „Nyní jsem ale z poměrů, které tu zavedli někteří občané zhnusen. Nechtěl bych se dožít, že budeme opět částí Oder. Začalo to posíláním anonymů starostce, pokračovalo takzvaným volebním programem Heřmánek, jenž není program, ale pár frází,“ četl svůj připravený projev Augusta, jenž dodal, že protikandidátka Kukuricášové nikdy neplnila žádnou funkci v zastupitelstvu a ani se nikdy nepřišla podívat na zasedání. Augusta spustil ještě další kritiku, kterou uzavřel tím, že pokud zastupitelstvo zvolí jako starostku Ondřejovou, on skončí s funkcí velitele dobrovolných hasičů. „Odmítám být v přímém podřízení člověka, který nic neví o krizovém řízení v obci. Nemám ve svém věku dostat se do nějakého maléru v případě, že nějaké krizové situace nastanou,“ vysvětlil.

Augustův projev vyvolal bouři názorů. Oficiálně vystoupil například občan Šrámek. „Kdybys byla další volební období, budeš jak Leonid Brežněv. To už je jen rutinérství,“ prohovořil ke Kukuricášové Šrámek. Ten ji obvinil ze zneužívání funkce. K tomu mělo dojít při hledání účetní. Šrámek, jehož dcera byla jednou z uchazeček, řekl, že si Kukuricášová vybrala uchazečku, podle vlastní vůle. „Udělala sis to, jak jsi chtěla,“ spustil další z mnoha výtek Šrámek. Kukuricášová poté řekla pár slov na svou obhajobu, a když již nikdo neměl žádný příspěvek, dala pokyn k volbě.

Starostkou se stala Martina Ondřejová, místostarostou Slávek Ondruch. Vždy poměrem hlasů 3:2. Po skončení voleb se opět strhla vášnivá diskuze mezi přítomnými, kdy jeden obviňoval druhého. „Kukuricášová v závěru ještě připomněla, že je dobře, že někteří obyvatelé se nebáli vyjádřit veřejně a ne jen formou výhružných anonymů, jichž dostala šest. „Myslím si, že máte-li někdo vůči mě zášť, řekněte mi to přímo,“ dodala.

Když se konečně situace trochu uklidnila, dostala se ke slovu také nová starostka Heřmánek, která slíbila, že bude pracovat pro blaho obce. Stejně jako předchůdkyně bude neuvolněná pro funkci.

Autor: Ivan Pavelek

15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení