Den otevřených dveří, žákovská akademie i vystoupení bývalých členů Jistebnického dětského pěveckého sboru obohatilo odpoledne v Jistebníku v sobotu 12. června. Na oslavy byla škola náležitě připravena. „Vyzdobili jsme školu. V prvním patře je něco z historie školy, od založení až po dnešek, na druhém patře jsou výrobky našich žáků. Na programu je akademie, kde vystoupí naši žáci, od první třídy až po ty nejstarší. Jinak si mohou obyvatelé projít školu a zavzpomínat na doby, kdy oni chodili do školy,“ informovala o akci zástupkyně ředitele Naděžda Richtárová, která ve škole působí již 25 let.

Základní škola T. G. Masaryka v Jistebníku prošla během let řadou změn. „Proběhla plynofikace kotelny, protože se dříve přikládalo uhlím nebo koksem, je udělána izolace proti vodě kolem celé budovy. Nejvíce stála rekonstrukce kuchyně a jídelny, osm milionů korun a teď vyměňujeme okna. Pořád investujeme. Já jsem si to spočítal, za deset let jsme proinvestovali více než pětatřicet milionů korun,“ sdělil starosta obce Josef Voral s tím, že každý rok obec, kromě běžného provozu školy, vždy něco opraví.

Očekávaná událost sobotního odpoledne bylo vystoupení členů dětského pěveckého sboru Jaromíra Chvostka z let 1945 až 1951. Ti si připravili pro posluchače čtyři písně, Konopa, Má hvězda, Čerešničky a V tym proskovskym černym lese. Po každé této písni si vysloužili obdivný potlesk. „Jsem původem z Hartů, ale kvůli vybudování letiště nás přestěhovali. Všichni, co tu dneska zpívali, jsou členové poválečného sboru,“ upozornil nynější vedoucí dechové hudby Petřvalďanka Richard Řepka, a vzápětí dodal, že věk členů bývalého pěveckého sboru se pohybuje okolo sedmdesáti let. „V té paměti to trochu zůstává. Měli jsme čtyři zkoušky, navíc už jsme neměli. Je to tím dojížděním a tak dále,“ zmínil se ještě a odspěchal.

Většina obyvatel se šla podívat také do budovy školy. Svým potomkům ukazovali dobové fotografie, na nichž je zachytil neúprosný objektiv fotografa. Otevřené dveře tříd lákaly k návštěvě. „Ve škole jsem skončil roku padesát čtyři. Vzpomínky mám ty nejlepší. Vůbec celkový pocit mám dobrý v tom, že ti učitelé tenkrát dokázali naučit. Nevím, jak je to teď, ale tenkrát to bylo přísné a musím říct, že to bylo dobré,“ zhodnotil Svatopluk Říčný, který do Jistebníku přišel s rodinou v roce 1946.

Na závěr programu vystoupili žáci 6. až 9. ročníku se společnou písní Děti ráje.