VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Katolickém domě je svět betlémů

/FOTOGALERIE/ Jsou papírové, dřevěné, vyřezávané i lepené. Některé existují už desítky let. Betlémy. V Kopřivnici, v Katolickém domě, je jich v současné době k vidění na šest desítek.

12.12.2015
SDÍLEJ:

Jsou papírové, dřevěné, vyřezávané i lepené. Některé existují už desítky let. Betlémy. V Kopřivnici, v Katolickém domě, je jich v současné době k vidění na šest desítek.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Kouzelný, i trochu tajemný je svět betlémů. KDU-ČSL Kopřivnice a místní osvětová beseda i letos umožňují lidem, aby do tohoto světa alespoň na pár dnů nahlédli. Od čtvrtku 10. prosince pořádají v Katolickém domě v Kopřivnici výstavu betlémů.

Pohyblivý betlém láká

Vcházíme s kolegyní redaktorkou do sálu Katolické besedy asi dvě hodiny po otevření výstavy a první, co spatříme, je velký nazdobený strom, kolem nějž je plno betlémů. Ty jsou ale všude, kam se člověk podívá.

A mezi stoly se proplétají malí školáčci, kteří si s obdivem, a mnohdy i s otevřenou pusou, prohlížejí figurky. Asi nejvíce je zajímá pohyblivý betlém v zadním rohou místnosti. Jeho základ tvoří jeskyně s jesličkami z kopřivnického kostela.

„Každý rok k němu přibývá nějaká figurka. Kdysi byl jenom zvoník, pak přibyl sekáč, potom světlonoš, spáč a letos je studnař," říká mi Vladimír Míček, jeden z organizátorů výstavy, a dodává, že pohyblivé figurky, k nímž patří také třeba kukačka, dodává František Urban z Ostravy.

„Jeho manželka je šikovná, udělá řezbářskou práci, a on je elektronik z Ostravy, tak k tomu udělá elektriku. Celé je to řízené počítačem," poznamenává Vladimír Míček.

Pak ještě doplňuje, že pohyblivý betlém budou ještě vystavovat od 21. prosince v kopřivnickém kostele, kde bude k vidění až do Hromnic.

Z Kopřivnice a okolí

Na výstavě v Katolickém domě je k vidění asi šedesát betlémů. „Když výstavu chystáme, oslovíme lidi, které známe. Jsou to lidi z Kopřivnice a okolí. Nejvíce jich tady má Josef Hanzelka z Lichnova, já jich tady vystavuji šest," říká Vladimír Míček a upozorňuje mě na některá zajímavá díla.

„Máme tady asi nejstarší betlém se sněhem, jehož autorem byl Josef Wenig. Tisk byl v třicátém roce. Velmi staré jesličky vystavuje pan Zeman ze Závišic. Je to dost vzácné, jedná se o kralický betlém s vyřezávanými figurkami. Poprvé tady máme hodslavský betlém – paní nám ho půjčila jen pod podmínkou, že ho zakryjeme, aby z toho někdo něco nevzal," vysvětluje Vladimír Míček, proč je krásný dřevěný betlém v průhledné schránce.

Za zhruba patnáct let, co výstavu spoluorganizuje, si ale prý nepamatuje, že by se něco ztratilo.

Tradice 

Tradice výstav betlémů v Kopřivnici sahá až do roku 1968, kdy se v tehdy uvolněné době plné euforie uskutečnila první výstava, tehdy ještě v závodním klubu. Nemívali jsme s tím problém ani po nástupu normalizace," podotýká Vladimír Míček a vzápětí ukazuje na další betlém, autorem jehož námětu je Mikoláš Aleš.

„Ten tady bývá už od samotných počátků. A pak tady máme betlém, který je starý asi sto let. Ten je nejstarší," přechází k menšímu betlému v uzavřené skříňce s průhledným sklem.

Osobně si ve své sbírce nejvíce považuje Vážeckého betlému. „Je starý asi padesát let a já ho mám tak čtvrtstoletí. Když jsem ho koupil, nebyl celý, chyběly mi Karpaty, které jsem musel domalovat," dodává ještě Vladimír Míček, jenž má doma asi deset betlémů, z nichž na Vánoce nejčastěji vystavuje právě ten Alšův.

Výstava potrvá do pondělí 14. prosince, ale kdo přijde dnes, může vidět i to, jak nejmladší, třináctiletý vystavovatel jednotlivé části betlému vyřezává.

Autor: Ivan Pavelek

12.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení