V KACPU funguje od středy 13. dubna nové Komunitní centrum nabízející sociální poradenství, pomoc krizového interventa, přístupné počítače s internetovým připojením a také možnost zprostředkování zaměstnání. Toto centrum funguje sedm dní v týdnu od 9 do 16 hodin.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák uvedl, že důvodem ke zřízení Komunitního centra byla skutečnost, že se často stávalo, že se do KACPU lidé z Ukrajiny vraceli, přestože měli vše potřebné jako speciální vízum, ubytování nebo zdravotní pojištění.

„Potřebovali ale další následnou pomoc. Vzhledem k tomu, že pracovníci KACPU prioritně řeší zmíněné registrace nově příchozích, tak jsme přišli s nápadem přímo v KACPU zřídit Komunitní centrum, které pracovníkům KACPU v jejich práci odlehčí. Ukrajincům jsou v Komunitním centru denně k dispozici sociální pracovníci, kteří poradí ohledně sociální ochrany dětí nebo pomohou se zajišťováním sociálních služeb. Zástupci dalších organizací uprchlíkům pomáhají řešit ostatní náležitosti - vyhledávají lékaře, kurzy češtiny, také je případně napojí na náš Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, který pomáhá lidem z Ukrajiny najít práci,“ upřesnil Ivo Vondrák.

Sad Dr. E. Beneše s Ringhofferovou vilou v Kopřivnici.
Zátopek by koukal. Na jeho počest se v Kopřivnici nepoběží, ale bude se tančit!

Dodal, že lidé z Ukrajiny mohou v Komunitním centru získat i psychickou podporu u pracovníků Centra psychologické pomoci zřizovaného krajem. Třikrát týdně je k dispozici krizový intervent Krizového centra Ostrava. K dispozici je i tlumočník.

Nové Komunitní centrum je rovněž důležité pro registraci nově příchozích dětí ve věku mezi 15 až 18 roky bez dospělého doprovodu. V Komunitním centru jim sdělí, jaké mají ve své situaci jako nezletilí možnosti.

Muži dostali sedm a sedm a půl roku vězení.
Mladík toužil po sexu u rybníka. Na to, co se mu stalo, nikdy nezapomene

Primátor Ostravy Tomáš Macura sdělil, že Komunitní centrum se nachází v prvním patře ostravského KACPU, v odděleném prostoru o rozloze okolo 100 metrů čtverečních. „Má čtyři separované kóje pro odbornou pomoc, dětský koutek i společnou místnost pro téměř dvě desítky lidí, kde lze pořádat skupinové aktivity. Je zde zajišťována i psychologická pomoc ze strany Krizového centra Ostrava. K dispozici je také zázemí s počítači, které uprchlíci využívají především k vyhledání potřebných informací prostřednictvím internetu. Pro personální zabezpečení centra jsme vycházeli z dlouhodobé spolupráce sociálních pracovníků magistrátu, městských obvodů a neziskových organizací. Sociální pracovníci směřují klienty na podporu a pomoc v místě jejich faktického pobytu,“ doplnil Tomáš Macura s upřesněním, že za čtrnáct dní od vzniku Komunitní centrum poskytlo pomoc či radu 134 uprchlíkům.