Zapojení do společného projektu inicioval Nový Jičín, kde bylo zavedení sdílených koloběžek jednou z priorit občanů. Kromě Kopřivnice se připojil také Příbor, od dubna přibude rovněž Starý Jičín, což umožní vzájemné sdílení a odstavování zapůjčených elektrovozidel v kterémkoliv z těchto čtyř měst.

Koloběžky a skútry bude provozovat ostravská společnost re.volt carsharing bez finanční spoluúčasti zapojených radnic, ty pouze poskytly souhlas s provozováním a odstavováním strojů na svých veřejných prostranstvích. Ve zmíněných městech bude k dispozici celkem 180 elektrických koloběžek a 30 skútrů poháněných elektromotorem. Přímo v Kopřivnici to bude 68 koloběžek a 11 skútrů, které firma začne postupně nasazovat již koncem tohoto týdne.

Sdílené koloběžky míří do Nového Jičína.
Nový Jičín připravuje novou službu – koloběžky a skútry na elektriku

K zapůjčení koloběžek bude potřeba splnit dvě podmínky: být plnoletý a mít staženou příslušnou mobilní aplikaci. Přes tu se každý zájemce zaregistruje, zakoupí jeden z nabízených cenových balíčků, nahraje selfie, doklad totožnosti (v případě koloběžek stačí občanský průkaz, v případě skútrů je požadováno foto řidičského průkazu) a může vyrazit. Maximální rychlost koloběžky je 25 km/h, skútr může jet až 45km rychlostí. Za každé vypůjčení stroje zaplatí klienti jednorázový poplatek 25 korun, minuta jízdy na koloběžce vyjde na 3 koruny a na skútru o korunu více. Při zakoupení výhodnějšího balíčku je cena nižší a jízda může vyjít až o třetinu levněji.

V Hovorech z čajovny si Marian Žárský (vpravo) vyprávěl také s cestovatelem Liborem Fojtíkem o jeho knize Trampové.
Hovory z Magnolie, medailony osobností. Frenštát pozitivní zakazuje slovo covid

Sdílená elektrovozidla bude možné využívat v čase od 5 ráno do půlnoci. Koloběžky lze odstavovat na 74 vymezených místech, která budou v rámci pilotního projektu označena pouze v mobilní aplikaci, a sice snímkem místa i přesným určením polohy. Skútry bude možné odstavit v rámci vymezené zóny na kterémkoliv neplaceném stání pro automobily. Součástí vrácení každého vozidla je pořízení fotografie, z níž provozovatel pozná správné parkování a stav stroje. Pokud dojde k odstavení na nesprávném místě, poškození vozidla či nedodržování silničních pravidel, hrozí pokuta či dokonce trvalá blokace uživatele. Přemisťování špatně odstavených vozidel, výměny baterií, servis a dezinfekci kontaktních částí bude firma re.volt provádět průběžně.

Souhlas s provozováním sdílených elektrovozidel na území města byl schválen do konce letošního roku, poté dojde k vyhodnocení a případným úpravám systému provozování.