Návrh na řešení problematiky parkování v centru Kopřivnice předložila tamní radnice již před nějakým časem. Nakonec jí ale „zkřížila" plány rekonstrukce hlavního tahu městem.

Po jejím dokončení se vedení města rozhodlo k problému vrátit. „Problematikou se radnice zabývá od roku 2011, kdy byl koncept regulace projednán s občany. Ke spuštění nového systému parkování mělo dojít již vloni, ale s ohledem na velké množství realizovaných oprav komunikací a s tím související dopravní omezení byl tento záměr odložen až na letošní rok," potvrdila informace tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková.

Cílem regulace parkování je uvolnění dlouhodobě obsazených míst v centru města automobilů a vytvoření rezidentních zón pro ty, kteří v centru žijí. Zastupitelé, kteří o změnách rozhodovali na svém posledním jednání, se shodli na tom, že vybraná parkoviště v centru budou zpoplatněna. V přilehlých ulicích budou moci nově parkovat pouze držitelé parkovacích karet, tedy rezidenti, kteří v těchto lokalitách mají trvalé bydliště, a abonenti, kteří v nich mají místo podnikání. Návštěvy, turisté či zákazníci obchodů budou moci využít stání v rezidentních zónách s parkovacím kotoučem, a to po dobu maximálně dvou hodin.

Reakce lidí jsou rozporuplné a hlasitě jsou slyšet zejména ti, jimž se změna nelíbí. „Přijde mi to jenom jako způsob, jak radnice rychle vydělá. Nic jiného," vyjádřil se k novému systému jeden ze starších obyvatel. Starosta města Josef Jalůvka však tvrdí opak.

„Nechceme z lidí tahat peníze, ani nikoho administrativně pronásledovat. Naopak bychom tímto rádi umožnili místním obyvatelům parkování co nejblíže jejich domovům. Důležité také je, aby měli kde zaparkovat návštěvníci města a aby místa nebyla blokována dlouhodobě odstavenými automobily," shrnul cíle regulace starosta, s tím, že vybrané peníze chce radnice využít na realizaci opatření ve prospěch parkování ve městě. Odkdy začne v Kopřivnici nový systém fungovat zatím není stanoveno. Konkrétní opatření a zavedení regulace, by mělo být vydáno zhruba v polovině roku. Tomu však bude předcházet zajištění mnoha organizačních záležitostí a také informační kampaň pro veřejnost. Omezení parkování v centrech využívají všechna města na Novojičínsku. Poslední razantní změna se v loňském roce odehrála ve Štramberku, kde patří parkování a odstavování automobilů v úzkých uličkách k nejpalčivějším problémům. Obyvatelé Štramberku si na změny jen velmi těžko zvykají a tvrdí, že radnice musí vychytat nejednu mouchu nového systému.