Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kopřivnici se slavil mezinárodní Den Romů

Kopřivnice - S malým zpožděním, ale přeci, oslavil Klub Kamarád z Kopřivnice, spolu s dětmi i dospělými, mezinárodní Den Romů.

16.4.2012
SDÍLEJ:

HUDBA ve všech podobách se ozývala sídlištěm na Francouzské ulici v Kopřivnici. Není se čemu divit, nízkoprahové zařízení Klub Kamarád totiž spolu s častými návštěvníky zorganizoval oslavy mezinárodního Dne Romů.Foto: Deník/Věra Růčková

Nevelké zařízení žilo už od páteční 15. hodiny čilým ruchem. Připravovaly se totiž oslavy Dne Romů, které připadají na 8. dubna, a své dovednosti předvedli dospělí i děti. Mimoto si mohli všichni přítomní v Klubu Kamarád, který slouží jako nízkoprahové zařízení pro děti a mládež od 6 do 26 let, vyzkoušet své znalosti o vlastním etniku. „Nejsme kulturní dům, a tak si aktivity tvoří děti samy. Před rokem jsme byli na Dni Romů ve Frýdku, kde měly naše děti vystoupení, a teď jsme to udělali tady. Není to tak, že bychom my něco organizovali, spíše to necháváme na nich a jen jim občas pomůžeme, třeba menším dětem,“ vysvětlil sociální pracovník Roman Polehla.

I když to tak mohlo v pátek vypadat, Klub Kamarád neslouží pouze jako místo setkávání Romů, docházejí do něj také ostatní děti z blízkého okolí. Jen během loňského roku navštívilo toto zařízení asi 160 lidí. „Je to sociální služba, tedy pomoc a podpora,“ dodal Roman Polehla, kterého doplnila jeho kolegyně Marie Jalůvková, jež v Klubu Kamarád pracuje třetím rokem. „Chodí sem děti, které nenavštěvují běžný dům dětí a mládeže, nezapojují se do kroužků a jinak by tedy byly na ulicích. Proto je tady ten klub, aby měly bezpečný prostor, kde můžou trávit volný čas. Program jim neděláme, ale když potřebují poradit, pomoci se školou nebo, u starších, pomoci najít práci, jsme tu pro ně,“ zmínila sympatická pracovnice.

Cílovou skupinou této služby jsou tedy mladí lidé do 26 let, kteří se mohou setkat se složitou životní situací, mohou se dostat do konfliktu s normami společnosti a nevyužívají, nebo nechtějí využívat, běžných sociálních, vzdělávacích a volnočasových služeb a aktivit. „Jsou to prostě neorganizovaní mladí lidé, a to proto, že sami nechtějí, nebo na to rodiče nemají peníze nebo nevidí smysl v tom, posílat své děti do kroužků, a tak jsou venku. U nás nemusejí vyplňovat přihlášky, chodit pravidelně, ani se účastnit nějakých programů,“ podotkl Roman Polehla. Uživatelé tedy do zařízení chodí anonymně a jen ze své vlastní vůle. „Samozřejmě, i tady jsou pravidla a dospělí,“ dodává jedním dechem pracovník. „Je tady sranda a tak. Baví mě to tu. A když potřebuju pomoct s něčím do školy, tak mi tu pomůžou,“ vyhrkl ze sebe chlapec s kšiltovkou, který proběhl kolem a hned zase vyletěl pryč.

Co se týče plošného efektu takovéhoto zařízení, ten je podle obou pracovníků klubu těžce měřitelný. „Spíše vídáme efekt u jednotlivců. Například teď se nám podařilo sehnat práci pro kluka, který je v podstatě nezaměstnatelný. Je Rom a na invalidním důchodě. Dostal práci na dva roky. Dalším uživatelům jsme pomáhali sestavovat životopisy, a dostali je tak do zaměstnání,“ přiznala Marie Jalůvková.

Děti si na zařízení rychle zvykly a podle sociální pracovnice je na nich vidět, že jsou nadané stejně jako ostatní děti. „U nich je velmi silné hudební a taneční nadání, i když mi přijde, že se ty rozdíly mezi nimi a ostatními dětmi stírají. Jejich specifickým problémem je ale možná právě absence nějaké pravidelnosti a řádu a malá motivace u něčeho vydržet,“ zamyslela se.

Hostem slavnosti, při které se mimo jiné podávaly i speciality z místní kuchyně, byla také místostarostka Kopřivnice Dagmar Rysová. „Myslím, že je dobře, když lidi, kteří nejvíce navštěvují Klub Kamarád, se taky seznamují s tím, co je v jejich tradicích to nejlepší a na co mohou navázat. Je také dobré, když se klub při této příležitosti otevře i lidem, kteří jej neznají, a mají tak možnost se podívat i na pozitivní stránku romského etnika,“ uzavřela Dagmar Rysová.

Autor: Věra Růčková

16.4.2012
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení