Po bouři klid. Tak to vypadalo v pátek 11. listopadu vpodvečer v obecním sále v Kujavách při ustavujícím zasedání Zastupitelstva Kujav. Zhruba půl roku předtím přitom dospěla napjatá situace mezi zastupiteli tak daleko, že v něm zůstali pouze čtyři členové, což neumožňuje zákon o obcích, a tak se musely uskutečnit nové volby.

Ty se konaly 22. října a štěstí v nich pokoušelo pět sdružení, mezi nimi i SNK Společně s rozumem a SNK Kujavy. Právě jen tato dvě seskupení měla své kandidátky i v řádných volbách v říjnu 2010 a podělila se o mandáty i nyní, v nových volbách. Poměr však tentokrát vyzněl mnohem lépe pro do té doby „vládnoucí“ SNK Společně s rozumem, a tudíž i dosavadní starostku Petru Vojkůvkovou.

„Děkuji vám za projevenou důvěru našemu sdružení a za účast ve volbách,“ uvedla v úvodu zasedání Petra Vojkůvková a zároveň ocenila, že volební účast v opakovaných volbách přesáhla 56 procent. Pak už vše směřovalo k samotné volbě starosty a místostarosty obce. Petra Vojkůvková byla jedinou navrženou kandidátkou na post starostky. Pro její zvolení nehlasovala pouze Markéta Gebauerová z „opozičního“ SNK Kujavy, která se zdržela hlasování. Vojkůvková bude funkci starostky vykonávat jako dlouhodobě uvolněná pro tuto funkci. Místostarostkou zvolili zastupitelé Kujav jednomyslně Petru Mrovcovou, takže vlastně zůstalo vše tak jako před rokem.

Zastupitelé na svém zasedání zvolili rovněž finanční výbor a kontrolní výbor, v němž bude působit jako členka i zmíněná Markéta Gebauerová. Pak už se zastupitelstvo věnovalo projednání některých místních záležitostí. Nikdo nic nepřipomínkoval, nikdo nediskutoval, a tak bylo po necelé hodině po všem. „Myslím si, že teď budeme mít klid na práci a spolupráce zastupitelů tady bude o něčem jiném než doposud,“ zmínila se po zasedání pro Novojičínský deník staronová starostka Petra Vojkůvková.

SNK Společně s rozumem získalo ve volbách do obecního zastupitelstva v říjnu 2010 čtyři mandáty, SNK Kujavy tři. Jeho členka Markéta Gebauerová se ale letos 29. března vzdala mandátu, a totéž postupně učinili i další členové SNK Kujavy včetně náhradníků. Poprvé v historii Novojičínska se tak musely konat nové volby do zastupitelstva obce.

Současné dění v komunální politice zaznamenalo za uplynulý rok již několik personálních rošád ve vedeních obcí i měst. Tou prozatím poslední bylo odstoupení Jana Kahánka z funkce starosty v Lichnově.