Jsme v roce 2008 a sháníme nové bydlení v zatepleném paneláku se třemi pokoji v Kopřivnici. Počítáme s částkou vysoko přes jeden milion korun a příliš se nad tím nezastavujeme. Pravidla trhu jsou jasná. A jak vypadá stejná situace o čtyři roky později? Pro kupce skvěle, pro prodávajícího mizerně. Identická nemovitost totiž vyjde i na polovinu. A navíc, vybírat je z čeho.

„Před čtyřmi lety se byty v Kopřivnici prodávaly i za jeden a půl milionu, dnes jsou levnější průměrně o sedm set tisíc. Situace se změnila opravdu výrazně. Poslední dobou se však ceny drží," potvrzuje vývoj na realitním trhu makléř Josef Borák ze společnosti Realityhit. Skokový nárůst cen bytů před pěti až šesti lety, kdy se oproti roku 2000 téměř zdvojnásobily, je v současné době kompenzován přetrvávajícím trendem zlevňování. „Během posledních dvou let ceny prudce spadly," potvrdil Deníku Přemek Hill, majitel realitní kanceláře Marek, působící ve Studénce a okolí. Zde klesly ceny přibližně o čtvrtinu. Třípokojové byty v této lokalitě, které se před třemi lety prodávaly za 1,2 milionu, je teď problém prodat za osm set tisíc, dvoupokojové byty lze sehnat od šesti set tisíc. „V Bílovci je situace trochu lepší než ve Studénce, tam se ceny celkem drží, ale i tak je pokles výrazný," dodal Hill.

Výhoda kupujících

V největším městě okresu, v Novém Jičíně, je aktuálně nabízeno přibližně dvě stě bytů, což staví kupce do značně výhodné pozice. Mají možnost vybírat si a také smlouvat. Třípokojový byt v sídlištní lokalitě Loučka je prodejný za 850 tisíc, v centru kolem jednoho milionu. „Zatímco dříve byly velmi vyhledávané byty větší, dnes vzrůstá poptávka spíše po bytech 2+1, což nepřímo souvisí se snahou snížit výdaje za bydlení," vysvětluje Martin Ščerba z realitky společnosti Remax Way.

Když už se najde zájemce o větší byty, tak musí být ve výborném stavu a dobré lokalitě, protože je často hledají rodiny na delší dobu. „Raději si připlatí za byt, který je zrekonstruován," poznamenal Alan Holiš, jednatel realitní kanceláře Claris. Prodat teď byt v původním stavu například v Loučce se, dle jeho slov, blíží umění.