Pracovníci sociálních zařízení mají plné ruce práce převážně v zimním období, kdy udeří silné mrazy a lidé bez přístřeší rádi vymění chladné ulice za teplo náhradního domova. Bezdomovci si však tato zařízení zvykli vyhledávat už i v průběhu roku.

Novojičínskému deníku to potvrdil také Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín, která ve městě provozuje noclehárnu, nízkoprahové denní centrum i azylový dům.

„Noclehárna se nám začala plnit už v září. Není to tedy způsobeno tím, že by se v posledních dnech výrazně ochladilo, ale prakticky už od podzimu máme dvojnásobný počet ubytovaných, nežli jsme měli na jaře," vysvětlil Marcel Brož s tím, že kapacitu mají aktuálně zaplněnou zhruba z pětaosmdesáti procent.

Podle něj to může mimo jiné souviset také s letos otevřeným denním centrem, kdy jeho pracovníci pravidelně vycházejí do terénu, aby ve vybraných lokalitách nabídli lidem bez domova pomocnou ruku.

Pro klienty, již se rozhodnou během mrazivých nocí složit hlavu v novojičínské noclehárně, je připravena nejen teplá postel, ale dostanou také horkou polévku, čisté oblečení a balíček základních hygienických potřeb, jako jsou například ručníky, mýdlo, pyžamo a další. Jedna noc v teple tady přijde bezdomovce na 50 korun.

„Když přijde nový klient a nemá peníze, ubytujeme ho na tři dny zdarma. Nestává se nám, že bychom někoho kvůli tomu, že nemá peníze, vyhodili zpátky na ulici. To se nám ještě nestalo," uvedl ředitel novojičínské Charity a také doplnil, že s klienty dále pracují, aby jim následně mohli nabídnout i celodenní ubytování v azylovém domě.

Dalšími městy na Novojičínsku, kde fungují podobná sociální zařízení, jsou Kopřivnice a Frenštát pod Radhoštěm. Ve městě automobilů provozuje Středisko sociálních služeb města Kopřivnice azylový dům spolu s noclehárnou. Podle slov Anežky Šajtarové, vedoucí tohoto zařízení, mají azylový dům s kapacitou pětadvaceti míst v současné době zcela zaplněný. Odlišná situace naopak panuje ve druhém středisku. „V noclehárně máme patnáct míst a nyní tam dochází zhruba pět lidí. Klienti u nás dostanou, po zaplacení padesáti korun, základní balíček," dodala vedoucí kopřivnického centra.

Podobně je na tom azylová ubytovna s noclehárnou ve Frenštátě pod Radhoštěm, která dlouhodobě eviduje velký zájem bezdomovců o to, strávit noc v teple. „V azylové ubytovně jsme skoro po celý rok plní. Máme tady i noclehárnu se dvěma lůžky a v případě větších mrazů máme k dispozici takovou kulturní místnost, kde mohou lidé přijít a přespat," okomentoval současnou situaci pracovník tamního „azyláku" s tím, že noclehárnu aktuálně využívá jeden klient.