„Dnes jsme společně podepsali memorandum o společném postupu a přípravě koaliční smlouvy,“ potvrdil Deníku ve čtvrtek 11. října v noci Stanislav Kopecký, lídr kandidátky ANO v Novém Jičíně.

V následujících dnech budou zástupci zmíněných stran jednat o programovém prohlášení i samotné koaliční smlouvě a samozřejmě i personálních otázkách. V případě dohody by měla tato koalice v novojičínském zastupitelstvu většinu o 17 mandátech a lze předpokládat, že křeslo starosty by připadlo hnutí ANO.

„Měli jsme dvě nabídky na spolupráci - první byla od ČSSD, druhá od strany ANO,“ vysvětlil Ondřej Syrovátka, lídr Strany zelených. „Nabídka od ČSSD počítala i se zapojením ANO a KDU-ČSL, což by byla koalice s pohodlnou většinou 20 mandátů. ANO ovšem spolupráci s ČSSD odmítlo a koalice by tak měla dohromady jen 14 zastupitelů - o je však o jeden méně, než je potřebná většina. Druhá nabídka byla od strany ANO, a to koalice ANO+SZ+ODS+KDU-ČSL, která dohromady disponuje 17 mandáty,“ doplnil Syrovátka s tím, že koaliční výbor Strany zelených s podporou TOP09, SNK-ED a STAN se ve středu usnesl, že memorandum podepíše.

V dokumentu se všichni čtyři předsedové zavazují, že se pokusí dohodnout na koalici a do 22. října nebudou jednat s ostatními uskupeními, které se dostaly do novojičínského zastupitelstva. Mimo hru je tak nyní vítězná ČSSD v čele se současným starostou Jaroslavem Dvořákem, která dosáhla, stejně jako ANO, na šest mandátů v zastupitelstvu Nového Jičína.