Trojanovice obsadily první příčku v kategorii obcí s počtem obyvatel od 2500 do 15 tisíc obyvatel. Starosta Trojanovic Jiří Novotný poznamenal, že už mají keramických popelnic asi devět. „Pracujeme na tom dlouhodobě, systematicky, máme tady sběrný dvůr a je možné, že k tomu přispívá i motivační stimul, který jsme nastavili,“ uvedl Jiří Novotný. Trojanovice mají nastavený systém tak, že čím více domácnost odevzdá separovaného odpadu, tím méně platí za likvidaci komunálního odpadu.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. „Těší mě, že si kraj celkově udržel sedmé místo v pomyslném srovnání všech krajů. Opět jsme překročili republikový průměr v množství vytříděného odpadu na obyvatele za rok,“ sdělila Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí.

Vyhlášena byla také kategorie Skokan roku, tedy ocenění pro obec, které se díky intenzivní práci na odpadovém systému podařilo dosáhnout největšího zlepšení to patří v letošním roce obci Kunín.

Uspěli i další zástupci Novojičínska. V soutěži o sošku „Elektrooskara“, kdy se hodnotí sběr domácích objemných elektrospotřebičů, jako jsou lednice, pračky, sporáky, včetně drobných domácích přístrojů a nástrojů zvítězil v kategorii 5 až 20 tisíc obyvatel Příbor, v kategorii nad 20 tisíc obyvatel vyhrál Nový Jičín.

A obce a města z novojičínského okresu uspěly i jinak, bodovaly v soutěži o oskara za nejnižší produkci odpadů. Tuto soutěž vyhlásil již počtvrté spolek Arnika, který ocenil obce s nejnižší produkcí směsného komunálního odpadu do 150 kg na osobu za rok.

Mezi obcemi nad 5 tisíc obyvatel se celorepublikově umístil na 2. místě Fulnek se 100 kilogramy, 18. skončila Studénka se 146,2 kilogramu. Z měst Moravskoslezského kraje uspěla již jen 6. Bystřice. V kategorii 1 až 5 tisíc obyvatel skončila na 11. místě obec Rybí s produkcí směsného odpadu 85,7 kilogramu na obyvatele za rok.