Návrh vyhlášky předložil velitel Městské policie Odry Josef Vérosta. „Stát nemá centrální databázi a veterinární lékaři nejsou povinni do nějaké databáze tyto informace odesílat – to je základní problém. Myšlenka státu je, že obce v samostatné působnosti tuto vyhlášku vydají - aby vznikla povinnost obyvatel přihlásit psa do databáze,“ uvedl Josef Vérosta pro Deník a dodal, že je předpoklad, že v průběhu dvou let, i díky kontrolám, většina majitelů svého psa do databáze přihlásí. Některý státní úřad si podle něj poté může vyžádat evidence od obcí a vytvoří tak centrální databázi.

Šeříky - symbol osvobození před 75 lety.
Vzpomínky z Fulneku: Před 75 lety – a šeříky kvetly

V současné době je v České republice asi sedm registrů psů, spravovaných většinou soukromými subjekty. Odry se tak stávají minimálně na Novojičínsku první obcí, která databázi vytváří a ukládá povinnost registrace do ní vyhláškou. Starosta Oder Libor Helis sdělil, že při schvalování vyhlášky na zasedání zastupitelstva byla velká polemika.

„Nakonec se to ale prohlasovalo a vyhláška platí,“ poznamenal oderský starosta s tím, že velitel městské policie chce v této věci spolupracovat i s okolními obcemi, například Fulnekem či Vítkovem. Městská policie má zařízení, které umí číst všechny typy čipů, takže pokud by si okolní obce vytvořily databáze a předávaly si navzájem údaje, dařilo by se psy identifikovat a vracet zpět i majitelům odjinud, nejen z Oder.

Rekonstrukce vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech je u konce, 14. května 2020.
VIDEO: Rekonstrukce Libušína skončila. Podívejte se, tak to vypadá uvnitř!

Oderská vyhláška nabude účinnosti 1. července, potom mají majitelé 30 dnů na to, aby psa přihlásili do evidence na Odboru financí Městského úřadu Odry.

„K těm, kteří to nestihnou, chceme být zpočátku benevolentní, i kvůli situaci, která tady je v souvislosti s koronavirovou nákazou. Majitelé by si měli uvědomit, že je to spíše ku prospěchu. Pes neřekne, kdo je jeho majitel. Ta evidence má výhodu, že psa nemusíme odvážet do útulku, kde bude strádat a kde se o něj někdo musí starat za nějaké náklady. Pokud bude evidovaný, majitele můžeme vyrozumět nebo mu psa dokonce dovézt,“ uzavřel Josef Vérosta.