Šestnáctý bod šestnáctého zasedání zastupitelstva Oder znamenal pro spoustu přítomných obchodní příležitosti i starosti. Projednávání záměru na výstavbu obchodního centra a přestavbu autobusového nádraží zabralo zastupitelům nejvíce času z celého programu. Obyvatelům Oder tak možná zanedlouho vyroste přímo před nosem, v těsné blízkosti autobusového nádraží, nové obchodní centrum.

Starosta Pavel Matůšů zastupitele ujistil o předběžných fázích, které provázejí tento projekt. „Zatím probíhá všechno na úrovni mapování a průzkumu ze strany investorů. Obchodní centrum by mělo stát částečně na území dnešního autobusového nádraží a částečně na soukromých pozemcích,“ informoval na zasedání Matůšů. O pozemek projevily zájem prozatím dva nejmenované obchodní řetězce, které předložily radě města své investiční záměry. Městu byla také nabídnuta rekonstrukce a modernizace autobusového nádraží. „Rozhodli bychom pouze o schválení záměru s tím, že bychom přistoupili na hru žadatelů. Oželeli bychom tak sice část vlastního majetku, část autobusového nádraží, ale zároveň by došlo k jeho přestavbě a modernizaci tak, aby splňovalo požadavky dnešních dopravců,“ objasnil situaci starosta.

Oprava nádraží se setkala s podporou u všech zastupitelů. Ti, stejně jako řadoví obyvatelé města, cítí, že současný stav nádraží je naprosto nevyhovující. „Já se domnívám, že jakékoli smysluplné nahrazení současného autobusového nádraží modernějším zcela určitě každý z nás uvítá. Všichni tam procházíme a jsme svědky různých problémů, které se tam odehrávají,“ přitakala starostovi zastupitelka Libuše Králová.

Problémy však nastaly, když někteří členové zastupitelstva vyjádřili nesouhlas s umístěním obchodního centra v hustě obývané zóně. Podle nich by bylo daleko lepší, kdyby se tento obchodní dům vystavěl na periferii města. „Já bych vyslovil takový názor, že další nákupní centrum by mělo vyrůst na konci města. Proč? Hlavně proto, aby dostupnost obchodů a služeb byla z opačné strany města stejná. Ale představte si ten kolotoč aut, který tam bude od rána do večera. Smog se tam bude hromadit ještě víc, vystupňuje se hluk v okolí domů. Kolize s chodci budou ještě častější. Já si myslím, že to je záměr padlý na hlavu,“ vyjádřil se zastupitel Květoslav Wiltsch. „Mně to přijde, jako by město potřebovalo nový obchoďák. Co potřebujeme, je spravit autobusové nádraží. Všichni víme, že je hnusné. Představte si, že se tam ta budova postaví. Co lidé v těch obytných domech, kteří tam bydlí? Budou tam pořád slyšet nějakou vzduchotechniku, budou tam pořád parkovat auta, provoz jak blázen. Co jim to přinese? Uvažujte logicky, to musí být na jiném konci města!“ zahřímal Wiltsch.

Zastupitelka Hrachovcová se vyjádřila ve stejném duchu. „Já jsem se ptala, jestli by šli s obchoďákem jinam, na druhou stranu. Ne, oni mají zájem jen o toto místo. Je to zvláštní, město by mělo najít nějakou páku, jak by je dotlačilo k novému sídlišti nad benzinkou, protože tam na té straně není vůbec nic,“ poznamenala Hrachovcová.

Město tak dalo šanci dalším možným investorům, s jinými investičními záměry. Zastupitelstvo vzalo na vědomí informace obou obchodních řetězců o přestavbě autobusového nádraží, včetně obchodního domu, a zveřejnilo záměr prodat část pozemku, na kterém se nachází nádraží.