VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Odrách si připomněli jedno a půl století tamní nemocnice

Odry - Přátelské setkání bývalých i současných zaměstnanců a zástupců obcí, zdravotních pojišťoven a dalších organizací se uskutečnilo vDělnickém domě. Úlohu moderátora na sebe vzal současný ředitel Městské nemocnice vOdrách Zdeněk Skařupa. Ten vzpomenul, že když vroce 1978 vrámci takzvaného povinného kolečka zavítal do nemocnice vOdrách, netušil, že po dalších 31 letech bude při této významné události vroli jejího ředitele.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Sto padesát let uplynulo v těchto dnech od chvíle, kdy hraběnka Fürstenbergová založila v Odrách tehdy nadační nemocnici. Ve čtvrtek si personál a hosté připomněli tento důležitý okamžik.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Skařupa poté připomněl desítky lidí, kteří prošli nemocnicí jako lékaři, či na jiných postech v minulosti i ty, kteří v ní pracují v současné době. „Za všechny bych rád jmenoval alespoň jednoho člověka, který se nesmazatelně zapsal do novodobých dějin nemocnice v Odrách. Je jím pan doktor Milan Petržela, primář a ředitel nemocnice, toho času ve výslužbě,“ uvedl Skařupa, jenž na závěr předal slovo starostovi Oder Pavlovi Matůšů.

Oderský starosta upozornil, že nemá ambice komentovat jednotlivé etapy vývoje nemocnice. „Dovolte mi ale, abych se poohlédl po období, které jsem takzvaně zažil na vlastní kůži,“ poznamenal Matůšů a upřesnil, že se jedná o období od roku 1997, kdy se zařízení stalo městskou nemocnicí. Počátek této doby nazval obdobím tápání a nelehkých rozhodnutí, u nichž bylo těžké odhadnout jejich dopad na ekonomiku a vedení ve městě. „Mnohdy šlo o těžká rozhodnutí a vzrušené debaty, ale dnes mohu říci, že to byla dobrá rozhodnutí,“ řekl mimo jiné Matůšů, jenž poděkoval současnému vedení i personálu a zejména pak rovněž bývalému řediteli, několikrát zmíněnému Milanu Petrželovi, jenž o svém působení v nemocnici nedávno napsal knihu.

Petržela přišel do nemocnice v srpnu 1968, kdy nemocnici obsadit sovětská vojska. „Setkali jsme se s nimi ještě v prostorách garáže a v přítomnosti dvou lékařů a tehdejšího starosty Buijnocha a ředitele Optimit jsme je odtud vypudili,“ vzpomněl na své začátky Petržela a dodal, že hned poté začalo nejtěžší období nemocnice, kdy se hledala její koncepce. „Zdravotnické poměry na Odersku tehdy byly šílené. Naší snahou bylo, aby těch asi třicet tisíc obyvatel spádové oblasti mělo dokonalý poliklinický servis. Další těžké období bylo po delimitaci OUNZ, kdy Oderské nemocnici předpovídali, že zanikne. „Nedávno jsem ležel ve Fakultní nemocnici v Ostravě -Porubě a slyšel jsem tam velmi kladné hodnocení naší nemocnice, což mě nesmírně potěšilo a mi nezbývá než jí popřát aby nastoupená koncepce pokračovala a nemocnice se stále zlepšovala,“ uzavřel.

Autor: Ivan Pavelek

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení