V minulých dnech začala v rámci Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava fungovat anonymní bezplatná poradna České společnosti AIDS Pomoc (ČSAP). Jedná se po Praze o druhou poradnu tohoto typu v České republice.

„V rámci této poradny je zajištěno každý čtvrtek od 15 do 17 hodin nejen poradenství, ale také anonymní testování, které je zdarma,“ řekla lékařka Alena Zjevíková z AIDS centra Kliniky infekčního lékařství FNO.

Podle ní poradna poskytuje pomoc nejen dospělým, ale i mladistvým, kteří nemají odvahu se svěřit rodičům, případně tuší, že by s nimi rodiče do této poradny nešli.

Ostravské AIDS centrum provozuje již zhruba dvacet let také poradnu pro prevenci HIV (AIDS) a zároveň pečuje o pacienty ve všech stadiích HIV infekce, včetně pokročilého stadia AIDS. „Všechny naše pacienty sledujeme, případně léčíme od prvního okamžiku. A protože ze zákona musí tito lidé oznámit praktickému lékaři, že jsou HIV pozitivní, a musejí být daleko více sledováni a testováni, nabízíme i převedení jejich zdravotní karty od praktického lékaře k nám. Pacienty se závažným průběhem HIV infekce pak v rámci kliniky i hospitalizujeme,“ dodala Zjevíková.

Odborníci však varují - lidé se přestávají viru HIV bát. Starší lidé o tomto tématu mnohdy nechtějí ani slyšet a mladí nevěnují nebezpečí nákazy HIV takovou pozornost, jakou by měli. „Naše centrum pořádá i přednášky o tomto onemocnění a prevenci, a to především na středních školách, kde se studenti o tuto problematiku sice živě zajímají, ale podle našich informací se často při pohlavním styku spoléhají jen na antikoncepční pilulky, které je ochrání před otěhotněním, před HIV však ne,“ dodává Zjevíková.

Celosvětově lidí nakažených HIV infekcí přibývá. Jen v České republice bylo k 31. prosinci 2009 podle informací ČSAP celkem 1344 HIV infekčních lidí, pokročilým stadiem AIDS trpělo i 292 lidí. Skutečná čísla jsou však vyšší…

„V ostravském AIDS centru jsme od roku 1990 léčili zhruba 120 pacientů s tímto onemocněním. Šestnáct lidí přitom na naší klinice na AIDS, případně na komplikace související s touto chorobou, zemřelo. V současné době sledujeme 80 lidí s HIV infekcí v různém stádiu. Pro představu: v roce 2007 nám přibylo 13 HIV infekčních lidí, v roce 2008 už 22 a v roce 2009 osmnáct. Počet nakažených stoupá. Naštěstí stoupá i zájem o testování. Zatímco v roce 2007 jsme provedli 88 testů, vloni jsme testovali 199 lidí,“ pokračuje MUDr. Zjevíková, podle níž by lidé neměli zanedbávat nejen samotnou prevenci onemocnění, ale v případě jakéhokoli rizika by se měli nechat testovat (nejdříve však dva měsíce po možném nakažení). „Pokud zachytíme HIV v raném stadiu, jsou šance pacienta na dlouhý a relativně normální život velmi vysoké, samozřejmě při dodržování zdravého životního stylu a životosprávy. Čím později však pacient přijde, tím jsou jeho šance na kvalitní a dlouhodobější život nižší,“ řekla Zjevíková.