Problematice Státní bezpečnosti i Lidových milicí se věnoval týdeník Rozkvět před dvaceti lety ve druhém pokračování rozhovoru s tehdejším policejním velitelem.

Rozhovor inicioval mluvčí Občanského fóra (OF) příslušníků odboje Bohumír Kuba a člen tohoto OF Oldřich Libosvár. Ti kladli otázky, na něž odpovídal tehdejší náčelník Okresní správy Sboru národní bezpečnosti (SNB – dnešní Policie ČR, pozn. autora.) Ladislav Klement. Rozhovoru byl přítomen i nezávislý právník Jaroslav Hurtík.

Druhá část rozhovoru se zabývala mimo jiné činností posluhovačů Státní bezpečnosti (StB). Oldřich Libosvár řekl, že se domnívá, že existovala přímá spolupráce mezi kádrovými odbory v závodech a Státní bezpečností a oddělením pro zvláštní úkoly. „Pokud jde o zvláštní úkoly, spolupráce spočívala víceméně v organizaci například zpráv ze služebních cest, při výjezdech, a tak dále. Ty organizace měly za úkol poučit jmenovaného o ochraně služebního, státního a hospodářského tajemství a zase od něho získávaly výsledky ze služební cesty,“ uvedl v reakci novojičínský policejní náčelník Ladislav Klement a dušoval se, že spolupráce kádrováků s estébáky nebyla řízená.

„Pokud si vybudovali pracovníci StB přímé vztahy, pak to byly vztahy jejich vlastní. To nebyly vztahy z nařízení. Záleželo na tom, jakou každý z nich volil formu kontrarozvědné práce v příslušném podniku. Jisté je, že na kádrovku museli jít, když se chtěli o někom něco dozvědět. Nemyslím si, že když tam člověk od StB přišel, že by ho někdo odmítl,“ popsal tehdejší fungování Státní bezpečnosti Klement.

Poslanců jak máku

Na 22. plenárním zasedání Městského národního výboru (MěstNV) v Novém Jičíně, které se uskutečnilo před dvaceti lety, byla dokončena rekonstrukce rady MěstNV. Novými členy rady byli zvoleni Eliška Hájková, Pavel Bártek a Zdeněk Valoušek. „Posledně jmenovaného zvolilo plenární zasedání do funkce místopředsedy MěstNV,“ uvedl autor textu Kamil Joska, vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí.

Rekonstruované plénum MěstNV mělo v té době 150 poslanců, 85 z nich bylo bez politické příslušnosti, 40 poslanců bylo z KSČ, patnáct z ČSL a deset z ČSS.

Gottwaldova se změnila na Divadelní

Nový Jičín – Nové názvy ulic schválilo plenární zasedání Městského národního výboru v Novém Jičíně před dvaceti lety. Ulice N. Belojanise dostala název Štefánikova, ulice Rudé armády se změnila na Dolní Bránu, Gottwaldova na Divadelní a Švermova dostala název K nemocnici. Ulice připomínající svým názvem 25. únor dostala pojmenování U Grasmanky,a alej Pionýrů se změnila na Svojsíkovu alej. Městský národní výbor vyzval prostřednictvím týdeníku Rozkvět organizace a firmy v daných místech, aby nové názvy začaly používat v oficiálním styku, a zároveň žádal občany z těchto ulic, aby se dostavili s občanskými průkazy k uvedení změny. Někteří obyvatelé otevřeně vyjádřili svou nespokojenost s pojmenováním ulic, například ulice K nemocnici se podle nich mohla jmenovat Horní brána a protifašističtí bojovníci chtěli místo Divadelní Americkou.