Na čtvrtečním zastupitelstvu, které mělo na programu jeho volbu i volbu dalších radních, vládla hodně vyhrocená atmosféra. Dvanáct z dvaceti přítomných členů jednadvacetičlenného sboru zvolilo nakonec staronovým starostou Jana Malíka, jediného navrženého kandidáta. Neobešlo se to ovšem bez rošády.

„Byli jsme schopni se dohodnout jen v tom případě, že dojde k odvolání místostarostky a dvou členů rady města,“ konstatoval krátce po zvolení, kdy se ujal řízení schůze, Jan Malík (Žijeme! Příbor). Dana Forišková (KDU-ČSL) byla zvolena místostarostkou už na ustavujícím zasedání v listopadu 2022, nyní však končí.

V Novém Jičíně zahájili slavnostně Tříkrálovou sbírku 6. ledna 2023.
Na Novojičínsku lidé darovali do Tříkrálové sbírky téměř pět a půl milionu

Starosta to vysvětlil tak, že na post místostarosty navrhla nově vytvořená koalice, v níž jsou i zastupitelé za sdružení Společně pro Příbor, ODS a ČSSD, Bohuslava Majera (ČSSD). Ten působil ve volebním období 2014 až 2018 jako starosta Příbora.

Odvolání Dany Foriškové a navržení Bohuslava Majera vyvolalo kritickou reakci Jiřího Tuzy (SNK Příbor je náš domov). „Věříme, že i v politice mají místo hodnoty jako je morálka, zásadovost a fair play. Ty určovaly, jaké kompromisy jsme schopni akceptovat a jaké ne,“ uvedl Tuza a naznačil, že měli zájem o jednání se sdružením Žijeme Příbor, ale to se neuskutečnilo.

Hladké Životice - obecní úřad. Ilustrační foto
V podmínce a přes to škodil dál. Muž na Novojičínsku obtěžoval manželský pár

S kritickými příspěvky se přidali další opoziční zastupitelé, na dohodu koalice neměly vliv. Bohuslav Majer (ČSSD) se stal novým místostarostou, radu města do počtu sedmi členů doplnili Pavel Netušil, Milan Gabzdyl (oba Společně pro Příbor), Miroslava Motlíčková Ratajová (Žijeme! Příbor), Aleš Polách (ODS) a Mořic Jurečka (ČSSD).

Dana Forišková během jednání poděkovala úředníkům za pomoc v tříměsíčním období, kdy vedla město sama, potom se jí hlas zadrhl.

Na lednovém zasedání návrh na volbu starosty a členů rady nepadl, a tak se rozhodlo až první únorový čtvrtek. Zatímco na ustavujícím zasedání byla volba tajná, v únoru se volilo veřejně.