Místostarosta Příbora Pavel Netušil uvedl, že nový areál nabídne větší kapacitu pro sběr a třídění odpadů, moderní vybavení, moderní evidenci odpadů, zastřešenou rampu a mnoho dalšího.

„Sběrný dvůr bude sloužit občanům města Příbor, včetně jeho místních částí Hájova a Prchalova, ale taky podnikatelům a firmám. Vyzvednout a koupit si věci z Re-use centra budou moci i občané z okolních obcí,“ uvedl Pavel Netušil.

Stávající sběrný dvůr města je v areálu technických služeb a kapacitně již dlouhodobě nestačí. Po zahájení provozu bude kapacita vybraného a vytříděného odpadu více jak dvojnásobná. Ze stávajících 1000 tun se zvýší na 2455 tun odpadů ročně. Re-use centrum navíc pomůže ke snížení odpadu, který by jinak skončil na skládce. Ke snížení množství odpadů, které skončí na skládce pomůže Re-use centrum.

„Vybrané věci se nabídnou občanům a organizacím k prodeji. Ceny se budou pohybovat ve čtyřech kategoriích odpovídajících cenám manipulačního poplatku. Zájem je například o nábytek, starožitnosti, obrazy, sportovní potřeby, hračky, vybavení aut, akvária a podobně. Naopak, do Re-use centra se nebudou přijímat velké elektrospotřebiče, čalouněný nábytek, oblečení a textilní výrobky,“ pokračoval Pavel Netušil a upřesnil, že ceny budou stanovené na 10, 30, 100 a 200 korun. Nabídku Re-use centra bude moci veřejnost sledovat díky aplikaci, v níž bude možné zboží si prohlédnout i rezervovat k odběru. Ten bude vždy ve čtvrtek a v sobotu.

Na výstavbu nového sběrného dvora Příborští získali dotaci z fondů Evropské unie, Operačního programu životního prostředí.

Re-use centra již fungují například v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Chrudimi, Zábřehu na Moravě nebo v Heřmanově Městci. Od 1. ledna se k Re-use centru přidalo město Bílovec prostřednictvím své organizace Služby města Bílovec (SLUMBI), otevřít ho chce v letošním roce také Nový Jičín, o jeho zřízení uvažují již nějakou dobu také v Kopřivnici.