Tradiční Valentinská pouť, ktreá je zřejmě první poutí konanou v běžném roce, má své kořeny hluboko v minulosti. „Tehdy byla hojně navštěvovaná i lidmi z okolních německých vesnic. Bývalo hodně sněhu, a proto poutníci přijížděli na saních, také se jí říkalo sanicová pouť. Pokud nebyl sníh, jezdili v kočárech,“ vysvětlila příborská radní Jana Svobodová s tím, že se na tradiční veselici lidé bavili ještě nějaký rok po druhé světové válce.

Návrh na obnovení této Valentinské pouti padl v Příboře před šesti lety a stojí za ním neformální cech živnostníků, mezi které patří i Svobodová. „Uvažovali jsme, co bychom mohli udělat pro to, aby obnovená pouť byla pěkná. Co se týče mě, tak nemám věci na prodej nebo občerstvení, tak jsme za naši chemickou laboratoř představili stánek s alchymií,“ přiblížila Svobodová a doplnila, že se z alchymistické podívané postupně vyvinul program pro děti, plný interaktivních her.

Alchymistické pokusy Svobodové zavádějí návštěvníky poutě do dob dávno minulých, historickou atmosféru však dotváří i zbytek pouťových atrakcí pro děti i dospělé, včetně ukázek tradičních řemesel, dobové hudby i kostýmů. „Obchodníci se snaží mít prvky valašských krojů, alespoň čepce nebo zástěry, a máme také historické stánky, ve kterých jsou na prodej příborské speciality,“ přiblížila Svobodová s tím, že pouť by se neobešla bez zabíjačky, vařonky, čokoládové Freudovy neřesti či tradičních příborských šiflí, pečivu chuťově podobnému štramberským uším.

Právě perníkové šifle se staly jedním ze symbolů valentinské veselice. „Šifle se prodávaly na valentinských poutích již dříve, hodně se tenkrát pékávaly a obnovení jejich tradice předcházelo hledání toho pravého originálního receptu,“ uvedla Svobodová.

Příborské šifle však nebudou jediným pouťovým lákadlem. Na památku si lidé budou moci odnést obrázek od Josefa Luňáčka, který na dvou obrazech zachytil Valentinskou pouť z období 20-30 let minulého století, či valentinské zvonečky. Na děti čeká dřevěný kolotoč na ruční pohon a ke zhlédnutí budou připraveny i voskové nožičky či ručičky. „Jedná se o do křesťanství zavedený pohanský zvyk, kdy se voskové ručičky či nožičky posvětily, lidé si je na pouti koupili a nosili je pak po kapsách, aby odehnali nemoci,“ vysvětlila původ netradičního suvenýru Svobodová.

Právě netradičnost a odlišnost od běžných poutí, které nemají s těmi pravými historickými moc společného, láká i návštěvníky. Zatímco v roce 2007 si na pouť našlo cestu asi dva a půl tisíce lidí, v loňském roce už si Valentinské veselení nenechalo ujít na čtyři tisíce zájemců. „Tradici bychom rádi uchovali i do dalších let, lidé na pouť chodí a myslím si, že jsou spokojení,“ uzavřela Jana Svobodová.

EVA PIŠKYTLOVÁ