Dechovka i současný pop, dobré jídlo a pití a pestrý program – to vše si užívali obyvatelé domova a jejich příbuzní, kteří na oslavy přišli či přijeli. V současné době má příborské zařízení šedesát takzvaných uživatelů, kteří žijí v jednolůžkových až čtyřlůžkových pokojích. „Jsou vesměs z okolí, ale nejdou se i z Ostravy, Bílovce, Frenštátu pod radhoštěm, Kopřivnice, Studénky či Albrechtiček,“ přiblížila klientelu domova účetní Martina Fajárková.

Příborský domov je asi nejmenší v kraji, již dnes tam ale uvažují, že možná v horizontu dvou let jej rozšíří o dvě budovy. V jedné z nich je doposud pečovatelská služba, ve druhém měl své sídlo dům dětí a mládeže.

Pětadevadesátiletá Anna Rutová žije v Domově Příbor asi sedmnáct let. „Za tu dobu se to tady hodně změnilo a zvětšilo,“ poznamenala Rutová, která zažila i oslavy půlstoletí, ale na to, jaké tehdy byly, už si pořádně nevzpomíná. „To víte, oslavy a různé bály jsou tu dost často,“ vysvětlila.

Na pokoji jsou momentálně tři. S ní bydlí na pokoji přesně na den o deset let mladší Vlasta Jurásková, která se do Příbora dostala z Frýdku-Místku před necelými dvěma roky. „My jsme dvě Valetinky, protože máme narozeniny na svatého Valentina,“ upozornila Jurásková, která dělá nejstarší obyvatelce příborského domova dobrou společnost. Bez ní by se totiž Anna Rutová zřejmě hodně nudila. „Mám sice jednoho syna, ale ten je nemocný, a proto mě málokdy někdo navštíví. Ale i přesto jsem tady v domově hodně spokojená,“ ubezpečila Rutová.

Spokojení byli i organizátoři akce, už kvůli tomu, že vydrželo pěkné počasí. „Myslím si, že i program je pestrý a určitě se líbí, ale je pravda, že nebýt sponzorů, tak bychom si takovou akci nemohli dovolit,“ uzavřela Fajárková.

Domov Příbor vznikl v roce 1953 z bývalé tiskárny Jana Richtera. V roce 1968 se uskutečnila první přestavba s rekonstrukcí v následujícím roce. V roce 1997 prošel objekt rozsáhlou modernizací a rozšířením prostor. V listopadu 2005 se senioři i personál dočkali nové jídelny, která zároveň slouží k pořádání společenských a kulturních akcí a v následném roce provozovatel, Moravskoslezský kraj, nechal rekonstruovat schodiště, podlahy ve sklepě a sociální zařízení pro zaměstnance a nechal vybudovat dvě bezbariérová WC v přízemí.