VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Pustějově začala největší akce. Přinese komplikace

Za nejnákladnější, a zároveň asi nejnáročnější akci v obci Pustějov je možno považovat tu, která začala před několika týdny výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Nová kanalizace a čistírna odpadních vod v Pustějově zkvalitní bydlení. Jak uvedl pro Novojičínský deník starosta Pustějova Zdeněk Maiwaelder, celková délka sítě odkanalizování je 7,333 kilometru. „V tom je asi sedm set metrů výtlaku z čistírny odpadních vod do Odry. Už se to nebude vypouštět do stávající vodoteče," poznamenal starosta Pustějova a dodal, že nová čistírna odpadních vod bude mít zvýšenou kapacitu pro případný další rozvoj obce.

Stavba přinese nemalé komplikace

Než ale bude nová kanalizace s čističkou fungovat, čekají obyvatele obce i dodavatele stavby jisté komplikace. „V obci je původní česká zástavba, domy blízko cesty a ještě blízko sebe. Nejsou tady velké travnaté plochy, takže většinou se bude muset jít v cestách, což bude komplikace. Tu znásobuje skutečnost, že v malých prostorách mezi cestou a okolím musíme minout další sítě," uvedl jako příklad Tomáš Maiwaelder. Dá se předpokládat, že na rozkopaných cestách si své „užijí" i obyvatelé Pustějova. Obec je vyzývá k trpělivosti na stránkách posledního vydání místního zpravodaje, kde je o akci mnoho informací.

Podle starosty trvala příprava na odkanalizování obce a stavbu čističky zhruba deset let. Teď už se několik týdnů staví. Termín dokončení je 30. červen 2015, na konci září příštího roku by mělo být závěrečné vyhodnocení stavby.

Cena s DPH jen za stavební práce více než 62 milionů korun. „Největší akce, která tady byla doposud, stavba sociálních bytů, stála kolem sedmnácti milionů korun," podotknul pustějovský starosta.

Úvěr budou splácet deset let

Skladba dotací, jež Pustějov na stavbu získal, činí dohromady asi 85 procent uznatelných nákladů. Obec si na spolufinancování vzala úvěr, který bude splácet deset let částkou do jednoho milionu korun ročně. „Vzhledem k tomu, že Pustějov je v současné době oddlužená obec, běžné provozní záležitosti a budoucí rozvoj obce a budoucí investice tím nejsou nijak narušeny," ujistil starosta.

Podle něj se splátky v rozpočtu, s přihlédnutím na jeho výši v nedávné době, ani moc neprojeví. V rámci nového rozpočtového určení daní, jež bylo před dvěma roky, totiž přibylo do rozpočtu obce 1,6 milionu korun. „Takže to přerozdělení vlastně krytí té investice převyšuje," upozornil Tomáš Maiwaelder.

O to, že by byl v budoucnu problém s připojením obyvatel obce na kanalizaci, starosta nemá obavy. „V současné době máme všechny domácnosti připojené ke stávající kanalizaci a jen se přepojí. Ukládá jim to zákon. Stávající kanalizace, která už nevyhovuje, zůstane jako dešťová," vysvětlil Tomáš Maiwaelder a doplnil, že obec schválila, že stavební povolení pro stavbu přípojek pro obyvatele připraví. „Je předpoklad, že obec poskytne i finanční pomoc na pořízení materiálu na přípojky, takže lidé by si zajišťovali jen výkop. Ale vše bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva, které vzejde po volbách," uzavřel starosta PustějovaTomáš Maiwaelder.

Autor: Ivan Pavelek

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení