„Je to velice vhodná lokalita. Jsou tady například sutiny, které simulují zemětřesení nebo budovu po výbuchu plynu. Jsou tady obrovské prostory a psi se tady pohybují po klasických sutinách, není to žádný trenažér, kde by bylo něco uměle navezené,“ pochvaloval si místo cvičení předseda Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje Ladislav Kletenský.

Cvičení čtyřnozí pomocníci se procvičovali v hledání mrtvých (psi hledali vzorek mrtvého pachu) i živých. Z některých záchranářů se stali na několik chvil také figuranti, kteří se zahrabali na několika místech šenovského areálu. Ty pak na povel hledali psi, řadící se nejen mezi záchranářské matadory, ale i mladí pomocníci procházející momentálně výcvikem. Jakmile je jejich dokonalý čich dovedl až k figurantům, odměnou dostali svou oblíbenou hračku a pochvalu od svého pána.

Co se týče plemen, převažovali němečtí ovčáci a labradoři, ovšem jak připomněli zkušení kynologové, záchranářským psem se může stát jakýkoliv pes, klidně i pouliční oříšek.

Mezinárodní soustředění SIRDS se konalo letos poprvé, a to za účasti záchranářů z Česka a Slovenska. „Tento týden probíhá mistrovství světa záchranářských psů, tak některé organizace a státy se ho zúčastnili a nemohli být tady s námi,“ objasnil Alexander Berek, záchranář a velitel slovenského týmu, proč nedorazili na sever Moravy jejich kolegové a členové SIRDS z Maďarska a Polska.

Během tří dnů soustředění cvičili záchranáři na vodní nádrži Větřkovice v Kopřivnici, slaňovali se ve Frenštátě pod Radhoštěm a nakonec se zdokonalovali v sutinách bývalého vojenského areálu v Šenově u Nového Jičína. „Tato skupina vznikla, aby operativně řešila mimořádné události. Abychom mohli poskytovat naše služby, ať už jde o hledání utonulých, nezvěstných nebo u výbuchu plynu, zkrátka všechny mimořádné situace související se záchranářskou činností,“ uzavřel Alexander Berek.