Na pořekadle, že dvakrát se nedá vstoupit do téže řeky, něco je. Když totiž před několika lety ve Frenštátě pod Radhoštěm zrušili přímé televizní přenosy ze zasedání zastupitelstva, sotva tušili, že obnovení jejich vysílání bude hodně náročné. Jedním z důvodů je i ten, že v průběhu času skončila možnost vysílání vzduchem. Aby vysílání mohlo ve Frenštátě vidět co nejvíce obyvatel, muselo by město zvolit internet. Ani to ale není snadné. „Společnost, která nám nyní zajišťuje televizní přenosy, konstatovala, že nemá potřebnou technologii na to, aby mohla vysílat on-–line po internetu. Zbývá tedy pouze možnost zpracování reportáže, případně delšího stříhaného, nebo ze záznamu vysílaného, pořadu,“ zmínil se na posledním zasedání místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička.

Mička zároveň ubezpečil přítomné, že oslovil několik společností, které poskytují takovou službu pro okolní města. „Zatím mi takovou cenovou nabídku, která by odpovídala našim aktuálním možnostem, nikdo nepředložil,“ poznamenal a dodal, že například v Novém Jičíně zajišťuje zpravodajství televize Polar. „Tam je to televize takříkajíc městská, náklady na ni jsou ale vysoké,“ dodal Mička.

Místostarosta rovněž sdělil, že dostal například nabídku na šestihodinové vysílání od 15 do 21 hodin. „Nainstalovala by se technika, tři kamery pro střih, on-line vysílání po internetu a podobně. Bylo by to profesionální, ale ta částka je příliš vysoká. S DPH by to bylo dvaačtyřicet tisíc korun,“ upřesnil.

Ve Studénce, Kopřivnici či Příboře zajišťují přenosy místní televize, ve Fulneku zasedání natáčejí na jednu kameru. Vysílání se tak dostane na internet, ve Studénce například v přímém přenosu. Pokud se ale přihlásí více účastníků, signál údajně začne ztrácet na kvalitě. „Ta cena je skutečně vysoká. Možná by to chtělo vyčkat na další nabídky,“ naznačil zastupitel Milan Bureš. Místostarosta jeho i ostatní ujistil, že ještě nějaké nabídky očekává. Podle něj by byla ideální situace, jaká je například v některých českých krajích, kde kraj zakoupil přenosové zařízení, které si obce půjčují. „Nainstalování trvá asi hodinu, a obce si tak mohou pořizovat alespoň záznamy. Otázkou je, co by se dělo, kdyby bylo zasedání ve stejném termínu v několika obcích,“ přemýšlel nahlas místostarosta. Mička.

Zasedání konečný výsledek ve věci případného přenosu z jednání zastupitelů nepřineslo. Město bude dál zvažovat možnosti. „Momentálně platíme měsíčně třicet tisíc. Chce to opravdu počkat na případné další nabídky. Diváci by se určitě mohli dozvědět mnoho zajímavých témat,“ uzavřel zastupitel Bureš.