„S tříděním to není špatné, ale pořád vidím rezervy. Někteří netřídí vůbec, a tím zvyšují náklady na dotřiďování,“ uvedl starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský. Domnívá se, že pro město by bylo výhodné zřízení vlastní třídicí linky. Město by tak mohlo získat mnohem více prostředků.

Právě kvůli třídění město mohlo v roce 2007 snížit výši poplatků za svoz a likvidaci komunálního odpadu z pěti set korun na 480. „Jenže kvůli inflaci ceny rostly, takže jsme je stejně museli vrátit na původní úroveň,“ doplnil Hrabovský. Dá se očekávat, že poplatky půjdou opět nahoru, což od příštího roku umožní také zákon.

V Novém Jičíně třídění odpadu stoupá, největší nárůst je zaznamenán u plastů a také u skla. Ovšem problémy jsou v místních částech, kde technické služby neumísťují klasické „zvony“. „V integrovaných obcích jsou kontejnery, které mají odnímatelné víko, a tam je to s tříděním velmi špatné. Víko se dá totiž zvednout a lidé tam nahážou všechno možné,“ postěžoval si Ivan Junášek, vedoucí střediska odpadu Technických služeb města Nového Jičína, s tím, že se jedná až o 85 procent případů. Přitom špatné nebo dokonce žádné třídění značně prodraží likvidaci odpadů. Například za tunu směsného komunálního odpadu si skládka účtuje 1020 korun.

Obyvatelé Kopřivnice odpadky sice třídí, ne všichni ale házejí do kontejnerů to, co tam patří. „Kopřivničtí jsou zodpovědní asi tak jako všude jinde. Čistota bohužel stále nedosahuje takových parametrů, jaké bychom potřebovali,“ posteskl si ředitel firmy Slumeko, která zajišťuje technické služby v Kopřivnici a Odrách, Karel Březina.  (red)