Neobvyklý pohled se od pátku 25. února naskytnul všem obyvatelům obce Trojanovice. Kam jen oko dohlédlo, narazilo na automobil značky Trabant, neboli takzvaný bakeliťák. Důvodem byl v pořadí již pátý ročník srazu příznačně nazvaného Trabanti na sněhu.

Sraz automobilů, které se po našich cestách proháněly zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech, pořádal Klub přátel modrého dýmu. Ten podle informací na svých internetových stránkách sdružuje všechny lidi se zájmem o provoz a údržbu vozidel koncernu IFA a podporuje péči o historicky cenná vozidla. A právě u těch, trabanty nevyjímaje, se podílí na jejich propagaci, a to jak formou výstav, tak srazů. Jeden ze srazů se od pátku 25. února do neděle 27. února konal právě v již zmíněných Trojanovicích. O účastníky neměl nouzi. Do malé obce pod Pustevnami se totiž sjely na čtyři desítky „bakeliťáků“.

Přestože pořadatelé nejsou v pořádání srazů žádnými nováčky, ten trojanovický se nesl v duchu neformálního setkání. To ostatně potvrdil i jeden z pořadatelů. „Trabanti na sněhu jsou spíše přátelským setkáním, tedy s menším počtem účastníků, než jaký je obvyklý na formálních srazech,“ uvedl pořadatel Lukáš Folwarczny a pokračoval: „Nemáme sice ještě úplně přesně spočítané, kolik trabantů dneska do Trojanovic dorazilo, ale odhaduji, že kolem čtyřiceti jich tady určitě bude.“ I když by člověk od neoficiálně laděné akce očekával účast krajskou nebo maximálně republikovou, opak byl pravdou. „Účastníci k nám dorazili také z Polska a Slovenska,“ potvrdil Folwarczny a pokračoval: „Z České republiky samozřejmě také, ale místo Moravy spíš z východních Čech, a také z okolí Prahy a Brna.“

Program v pořadí již pátého srazu byl velmi bohatý. Vše začalo již v pátek. „Protože jsme se sjížděli postupně, byl pátek ve znamení volnějšího programu a večerní zábavy za doprovodu hudby. Sobota už byla, co se akcí týče, bohatší. Dopolední hodiny patřily soutěžím, které probíhaly jednak přímo venku, jednak v prostorách hotelu,“ nastínil průběh jednotlivých dní Folwarczny. Po soutěžích, jež prověřovaly zejména netradiční dovednosti, jako slalom v trabantu, házení koštětem či novinami, nasazování zimních řetězů a podobně se všichni účastníci vydali na takzvanou spanilou jízdu. Po návratu z ní byl pro účastníky přichystán čarodějnický večer.

Trojanovice se s trabanty rozloučily v neděli. Jak pořadatelé, tak účastníci byli s průběhem setkání velmi spokojeni. „S naším miláčkem jsem tady už podruhé a moc se nám tady líbí,“ potvrdil majitel jednoho z trabantů, který do Trojanovic dorazil z Brna. Také pořadatelé ukončili pátý ročník Trabantů na sněhu s pocitem dobře odvedené práce. „Shrnul bych to tak, že jsme s letošním ročníkem spokojeni, protože účastníci a diváci jsou spokojeni. Už se těšíme na další ročník,“ uzavřel Folwarczny.