VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Životicích se život vrátil do normálu

Životice u Nového Jičína – Obec loňské bleskové povodně velmi zdevastovaly. Řeka Jičínka, která se během noci na čtvrtek 25. června minulého roku rozlila ze svých břehů, v obci napáchala obrovské škody.

4.7.2010
SDÍLEJ:

Povodně v Novém Jičíně-Životicích očima čtenářů.Foto: Martin Šimek

Nejen, že zatopila všechny domy, stojící podél jejího toku, ale sebrala s sebou i několik mostů. „Škody, které u nás v obci voda napáchala, vyčíslit zcela přesně nejde, ale co víme, tak zatímco na obecním majetku byly odhadnuty na nějakých osmdesát milionů, na soukromém je částka mnohem vyšší. Zhruba dvě stě milionů korun,“ uvedl Pavel Hasalík, starosta obce Životice u Nového Jičína.

Rok po povodni se ale zdá, že se život v obci začíná pomalu ale jistě vracet do normálu. Silnice jsou opravené a stavba nových mostů je na spadnutí. „Základní obnova infrastruktury v naší obci je provedena,“ potvrdil Hasalík. „Nyní nás čeká výstavba nových mostů a oprava těch postižených,“ doplnil Hasalík vzápětí s tím, že vše je, stejně jako v jiných postižených obcích, závislé na získání dotací. Pokud se potřebné finance podaří získat, je záměrem obce začít s výstavbou tří nových mostů ještě v letošním roce. Protože velká voda podmáčela všechny domy stojící v blízkosti rozvodněné Jičínky, muselo být několik domů strženo. „Zatím bylo provedeno devět demolic,“ potvrdil starosta a pokračoval: „Další dvě budou provedeny po vydání demoličního výměru, takže dohromady bude strženo jedenáct domů.“

Přes všechny problémy, které bleskové povodně v Životicích u Nového Jičína způsobily, se ale zdá, že původní občané své domovy neopustili ba naopak, noví se přistěhovali. „Úbytek občanů, tedy nějaké stěhování jsme u nás po povodních nezaznamenali. Naopak, nově bylo v Životicích postaveno devět rodinných domů, na sedm dalších jsou uzavřeny nájemní smlouvy a o zbývajících se rozhoduje i s ohledem na eventuální demolice a požadavky občanů,“ řekl na závěr Hasalík.

Autor: Jana Hromočuková

4.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení