VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valaši mají nového krále, minimálně na rok

Frenštát pod Radhoštěm - Ladislav I., tak zní jméno nového krále Valašského království, který bude panovat této Švestkozemi minimálně do volby příštího krále.

11.8.2008
SDÍLEJ:

Ladislav I. se minimálně na jeden rok usadil na stolici Valašského království.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Nový král vzešel z družin, které se v sobotu zúčastnily III. Valachyjády, neboli valašských sportovních her. „Proti očekávání nakonec přijelo pouze šest družin, přičemž maximum mohlo být dvanáct. Někoho odradilo počasí, jiné zklátila infekce,“ vysvětlil důvody nižšího počtu sportovců manažér Valachyjády Miroslav Přívětivý.

S malým skluzem ale Valachyjáda začala a všech šest týmů se pustilo s vervou do disciplín pětiboje. Skácelovi přijeli z Paskova, Mužoreti z Vrchlabí, SOSáci z Kopřivnice a zbylé tři týmy, Hrušky, In agency a SK Valašského království, byly domácí.

Úvodní disciplíny ale byly spíše na roztrénování, hlavní, vyřazovací boje přišly až později. Kupodivu mezi prvními vypadly právě domácí týmy a do finále Valachyjády, jímž bylo přetahování se o demižón slivovice, se dostali kopřivničtí SOSáci a Skácelovi. „Obě družiny již v tuto chvíli mají jisté, že budou moci nominovat svého kandidáta na post nového krále Valašského království,“ upozornil moderátor akce. Nato Přívětivý vyzval obě družiny, aby na závěrečné přetahování přemluvily lidi z publika, kteří by jim pomohli k vítězství ve Valachyjádě. Přestože SOSáci měli od pohledu početní i váhovou převahu, zvítězila zřejmě technika. Skácelovi zvítězili během několika sekund naprosto jasným způsobem.

Pak už přišla Rada múdrých Valašského království a vyhlásila volbu nového krále, který měl získat stolicu Valašského království a k tomu půlky princezny. SOSák Roman Modrák Vrtulník Modrovič měl po úvodním zpěvu před Laďou Skácelem mírný bodový náskok. Skácel ale okouzlil členy poroty valašskými prvky, které zařadil do svého tance, což byla druhá disciplína, a tak se rozhodovalo v poslední, což byl projev k národu. Pálení slivovice bez poplatků a její bezplatný příděl ve zdravotnictví bylo zřejmě to, co přesvědčilo Radu múdrých, aby se rozhodla pro Skácela.

„Po šesti letech tak má Valašské království nového krále jménem Ladislav první, který bude na trůnu minimálně do další volby krále,“ zvěstoval Valašskému národu správce Valašského království Tomáš Harabiš.

Nová první dáma Kateřina přiznala, že bude panovníkovi určitě do vládnutí mluvit. „Rozhodnutí ale nechám na něm,“ ubezpečila. V obdobném duchu se vyjádřil i král Ladislav. „Jako poradní hlas ji určitě musím brát na zřetel. Stejně spoléhám na své syny, od nichž očekávám spolupráci,“ uvedl valašský král a dodal, že manželčiny půlky určitě dostanou přednost před půlkami princezny, které si vybojoval.

Ladislav Skácel přijel z Paskova a proti šesti a vícečlenným týmům byl ten jeho od počátku pasován do role outsidera. Reprezentoval jej totiž pouze on, jeho manželka a syn. „Už jsme tady byli na prvním ročníku a skončili jsme na druhém místě. Moc se nám to líbilo, ale loni nám to nevyšlo přijet. Letos už jsme se na to připravili,“ prozradila manželka Kateřina. „Pomaličku jsme kráčeli stupínek po stupínku za vítězstvím ve Valachyjádě a panovnické křeslo je takovou třešničkou na dortu,“ poznamenal ještě král Ladislav I., který si svá první důležitá rozhodnutí ponechá až po poradě s Radou múdrých.

Autor: Ivan Pavelek

11.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení