„Uhlí, které je pod Beskydami v tuto dobu nepotřebujeme. Věřím, že nikdo z nás se už nedožije toho okamžiku, kdy tato schránka bude otevřena, aby země byla odemčena. Budou tady naši potomci, ti rozhodnou,“ řekl Marián Žárský, místopředseda občanského sdružení Naše Beskydy.

Ministr životního prostředí tuto aktivitu podpořil. „Myslím si, že je dobře, že občanská veřejnost, spolky a obce na podkladě principu předběžné opatrnosti to téma drží v určitém napětí, protože opatrnosti není nikdy v téhle věci dost. Ale také myslím, že ta situace není vůbec taková, že by teď těžba uhlí hrozila. Mimo jiné také proto, že Zelení jsou ve vládě,“ nastínil Bursík.

Dceřinna společnost, DPB Paskov by ale chtěla v dobývacím prostoru Frenštátu alespoň těžit metan. Za tím však sdružení Naše Beskydy vidí první krok k připravované těžbě uhlí. Proto požaduje zasypání a zrušení dolu Frenštát. „Jedná se nám o takovou psychologickou garanci. Když by ho zasypali, tak si musí dobývací prostor vysoutěžit a hlavně, když důl nestojí, tak ani nikoho neláká,“ vysvětlil mluvčí Našich Beskyd Tom Káňa.

Čtyři klíče od trezoru, ve kterém je dekret uložen, převzal mluvčí Našich Beskyd a radní Frenštátu Tom Káňa, starosta obce Trojanovice, starosta Rožnova pod Radhoštěm a ministr Bursík.