ČTĚTE V SOBOTNÍM  tištěném vydání Novojičínského deníku.

Má své velké zastánce, stejně tak ale i odpůrce. Tragické události v letech minulých, které se nevyhnuly bohužel ani našemu okresu, vedou stále k horlivým debatám, zda závodní speciály, jež se řítí ulicemi rychlostmi vysoko nad 100 kilometrů v hodině, pustit do obcí. Potýkali se s tím i organizátoři legendární Valašské rally, kterým se nakonec podařilo připravit v řadě již třiatřicátý podnik, letos pořádaný jako Memoriál Jiřího Sedláře, jež se řadí mezi nejtěžší a zároveň nejkrásnější v České republice.

Prvořadá je však bezpečnost závodníků a přihlížejících diváků během sedmašedesáti ostrých závodních kilometrů.

„Pořadatelé důrazně žádají diváky, aby uposlechli všech pokynů a dbali na bezpečnost při sledování rally. Svým bezproblémovým chováním podél trati rychlostních zkoušek přispějete k úspěšnému i hladkému průběhu samostatného rallysprintu," uvedl za organizátory Roman Ordelt.

Známé i neznámé „erzety"

Valašská rally má své zázemí tradičně ve Valašském Meziříčí, ale jezdci se na několik rychlostních zkoušek přesunou také na Novojičínsko. Čekají je známé „erzety" i úpně nové, jako je tomu například v příborské místní části Hájov či v nedalekých kopřivnických částech Lubina a Mniší nebo V Hukvaldech, což logicky přinese i jistá dopravní omezení. „Uzávěrka komunikací pro veřejný provoz je naplánována na dobu od 8.43 do 13.40 hod. Pořadatelé upozorňují, že uvedený čas platí při dodržení časového harmonogramu soutěže. V průběhu dne se však může mírně změnit," informuje místostarostka Příbora Dana Forišková. Mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková zdůrazňuje: „Žádáme občany, aby v uvedeném čase nepouštěli své děti bez dozoru do blízkosti trati a aby zabezpečili domácí zvířata."

117 přihlášených posádek

Více než sto přihlášených posádek zamíří v sobotu i do známé lokality Puntík, mezi Novým Jičínem a Štramberkem. Přesný časový harmonogram, včetně bezpečnostních informací a mnoha dalších, je k dispozici na webu organizátorů www.valaskarally.eu. První rychlostní zkouška začíná v 9:43 v Hukvaldech, ale při přejezdech mezi jednotlivými ostrými etapami budou závodní automobily vidět i na silnicích v běžném provozu.

Oproti minulým ročníkům tomu však nebude ve Veselí na Odersku, kde se před pár týdny na toto téma vedla ostrá diskuze. Zúčastnil se jí i ředitel závodu Miroslav Hošák, místní však o bezpečnosti sportu nepřesvědčil a místní osadní výbor, a posléze i oderští radní, konání Valašské rally v této lokalitě zamítli.