Valentýnský odběr se koná na dočasné adrese transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín, člena skupiny AGEL, které je nyní na ulici K nemocnici 1886/ 57, hned naproti původní budově procházející modernizací.

„Všichni sváteční dárci mohou soutěžit o poukazy na vstup do wellness v Hotelu Abácie v Novém Jičíně,“ pokračuje Radka Miloševská a dodává, že akce platí pro odběry od středy 12. do pátku 14. února.

Alexandra Buricová, lékařka transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín, upřesňuje, že dobrovolníci, kteří přijdou darovat plazmu nebo krevní složky na transfúzní oddělení, mohou soutěžit o tři poukázky na vstup do wellness pro dvě osoby.

Lékařská pohotovostní služba při Městské nemocnici Ostrava (Fifejdy), 11. února 2020 v Ostravě.
TÉMA DENÍKU: Skončí zubní pohotovost v Ostravě? Ročně ji využívá 18 tisíc lidí

„Dárcovství plazmy, takzvaný aferetický odběr, se těší mezi dárci velké oblibě, neboť člověk může darovat plazmu častěji než krev. Dárcem plazmy se může stát každý dárce, který absolvuje minimálně jeden odběr plné krve,“ podotýká Alexandra Buricová s tím, že že dárci se musí objednat předem přes objednávkový systém umístěný na webových stránkách Nemocnice Nový Jičín.

Valentýnský odběr má již svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží.

„Všem dárcům bude vždy odměnou záslužný pocit z dobrého skutku a pomoci druhým, který je o to silnější, když se sdílí s partnery, blízkými, kamarády či kolegy. Loni jsme přivítali osmdesát dárců, kteří vyměnili své pohodlí za ušlechtilý čin, a toho si velmi vážíme. Věřím, že letos bude bilance mezi svátečními dárci stejně uspokojivá,“ slibuje si Alexandra Buricová.

Věra Špinarová při focení pro Deník ze dne 20. prosince 2016.
Dům oblíbené zpěvačky Věry Špinarové ve Fulneku je na prodej

Mimo valentýnský odběr mohou dárci darovat krev a krevní složky v Nemocnici Nový Jičín každé pondělí a úterý od 7 do 10 hodin, odběry krevních složek probíhají každý pracovní den.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů.

Bezpříspěvkové dárcovství krve a krevních složek zahrnuje lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.