I přesto ale o sváteční náladu, pohádky, dárky ani tradiční vánoční pochoutky nepřijdou. Zaměstnanci Nemocnice Nový Jičín totiž pro malé pacienty na Štědrý den připravují speciální vánoční režim.

„Zejména na Štědrý den se snažíme všem dětem umožnit propuštění domů, byť jen dočasně. Pokud to ale zdravotní stav opravdu nedovoluje, nezbývá než přinést co nejvíce vánoční atmosféry tady k nám na oddělení ať už je to výzdoba, cukroví, vánoční tvoření, pohádky, dárečky, nebo i přítomnost blízkých,“ vysvětlila vrchní sestra dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín Ivona Mikulenková a dodala, že každoročně se to týká okolo pěti až deseti dětí.

ADVENTNÍ PROGRAM BYL LETOS PESTRÝ

Sváteční atmosféra se však do novojičínské nemocnice nevkrádá pouze na Štědrý den, ale panuje zde už od začátku prosince. Malí pacienti si tak již v průběhu měsíce měli možnost užít například návštěvu Mikuláše, vánoční tvoření, pohádkové divadelní představení či seznamování s vánočními tradicemi.

Na Štědrý den se pak mohou těšit také na cukroví, koledy, dárkové balíčky i živý stromeček.

„K večeři děti dostanou tradiční rybu a bramborový salát, případně rybu a bramborovou kaši,“ poznamenala mluvčí novojičínské nemocnice Radka Miloševská s tím, že v tento den budou navíc platit mimořádné návštěvní hodiny. To znamená, že rodiče budou moci strávit společně se svými dětmi celý den a užít si tak Vánoce pospolu v rodinném kruhu na pokoji.

„Vánoce by neměly být o dárcích, ale právě o společně stráveném čase a rodinné pohodě. A byť jsou v tomto ohledu možnosti při hospitalizaci omezené, snažíme se každé rodině vyjít vstříc a umožnit našim malým pacientům prožít Vánoce co nejpříjemněji,“ doplnila Ivona Mikulenková.