„Ani o Vánocích domácím mazlíčkům neprospějeme, pokud jim znenadání změníme jídelníček a nabídneme jim lidskou stravu. Je dobré si uvědomit, že lidské jídlo je zpravidla kořeněné a osolené, a to může psovi i kočce způsobit zdravotní problémy. Ne že by to zvíře nesnědlo – a jistě si bude pomlaskávat. Jeho organizmu to rozhodně neprospěje. Veterinární lékaři jistě znají ze své praxe spoustu případů, kdy řešili zdravotní problémy psů nebo koček,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Právě například nadbytek soli v krmné dávce může podle něj způsobit třeba problémy s klouby. „Pokud už chceme psovi či kočce dopřát něco jiného než běžnou stravu, tak je možné při přípravě masitých jídel dát několik kousků stranou a nabídnout je buď syrové, případně vařené. Zkušený chovatel ví, že kočce je možné nabídnout hovězí, ne však už vepřové, to zejména kvůli tučnosti. Psovi také raději libové hovězí. Dobrá je i syrová ryba, sladkovodní i mořská.

V žádném případě ale není vhodné předkládat domácím mazlíčkům zbytky z lidského talíře,“ varuje mluvčí veterinární správy. Ostravská veterinářka Barbora Jelonková dodává, že jakékoliv vybočení z běžné stravy psům ani kočkám rozhodně neprospívá, ale naopak jim může ublížit. „Vánoce slaví lidé, měnit v těchto dnech stravovací návyky u zvířat je zbytečné. Rozhodně jim tím nepomůžeme, spíše jim můžeme ublížit,“ dodala zvěrolékařka. Pokud už se nějaké nerozvážnosti při krmení dopustíme a čtyřnohý mazlíček viditelně trpí, je podle Jelonkové vhodnější než se pokoušet jej léčit vlastními silami obrátit se na veterináře.