Novojičínsko – Šest uvízlých kostí v krku zaměstnalo během Štědrého dne doktory z ORL oddělení v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně (NsPNJ). „U tří kost lékaři našli, což je poměrně vysoká úspěšnost. Hned druhý den vyhledal pomoc ještě jeden pacient se stejným problémem,“ řekla mluvčí nemocnice, Simona Součková s tím, že všichni nešťastníci byli po ošetření propuštěni domů.

Jak přiznává lékař ORL, Ján Jakabovič, větší neplechu napáchají kosti z drůbeže. „Rybí kost nebývá většinou tak nebezpečná, jako kosti z kačen, krůt nebo vepřové kosti. Ta rybí je totiž daleko měkčí, na rentgenu nebývá viditelná, obalí se hlenem a v žaludku se rozloží,“ uvedl Jakabovič a dodal: „Lékařskou pomoc by měli vyhledat vždy co nejdříve lidé, kteří spolkli třeba i kost z tlačenky.“

Během tří vánočních svátků vyhledalo pomoc na ambulanci v novojičínské nemocnici přesně 101 osob. Často přicházeli lidé se žlučníkovými kolikami a bolestmi břicha. „Ty souvisely s nevhodnou skladbou jídla, konzumací většího množství potravin – bez ladu a skladu,“ poznamenala Součková. Až na tři výjimky, byli všichni pacienti propuštěni domů a zřejmě nejvážnějším úrazem byl letos zlomený kotník.

Na Štěpána měli v NsPNJ hned pět případů, kdy nejrůznější zranění byla výsledkem rvačky nebo napadení. Zde sehrál svou roli alkohol, stejně jako u některých příjmů v Bílovecké nemocnici. „Na Štědrý den, kolem půlnoci, přivezla záchranná služba dva klienty, kteří si pod vlivem alkoholu způsobili zranění. Tak na první svátek Vánoční tři úrazy, z toho dva opět vznikly při napadení pod vlivem alkoholu,“ sdělila mluvčí nemocnice Marie Dlabalová.

Rušno měli, stejně jako každým rokem, na interně v Novém Jičíně. „Svátky jsou vždy obdobím, kdy v interní ambulanci ošetříme větší počet lidí. Jsou impulsem k návštěvě lékaře pro lidi, kteří jsou sami. Svátky byly podle slov ošetřujícího personálu stejně divoké, jako loni,“ konstatovala mluvčí nemocnice. Pacienti si nejčastěji stěžovali na bolest na hrudi, dušnost, vysoký tlak a deprese. Jen během 25. a 26. prosince na interně přijali šestadvacet lidí.

Na druhou stranu novojičínská nemocnice měla i příjemné starosti. Maminky porodily o svátcích jedenáct dětí, tři z nich přišly na svět přímo na Štědrý den.