Ta zpráva se dostala do médií na konci minulého týdne jen velmi nenápadně a bez předešlého upozornění. „Rádi bychom občany informovali, aby nově odkládali vánoční stromky do sběrných dvorů. Dá se říci, že se mohou dopustit přestupku, za který zákon samozřejmě stanovuje i sankci,“ uvedla například mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná s odkazem na nový zákon o odpadech, platný paradoxně už od 1. ledna minulého roku.

Podle něj se odložením stromku lidé dopouštějí zakládání černé skládky. 

Vánoční stromečky u kontejnerů, 6. ledna 2022 v Ostravě.
Změna v Ostravě - vánoční stromky si už lidé musí odvážet do sběrných dvorů sami

Reakce Ostravanů? Pochopitelná. Z těch na sociálních sítích vybíráme: „Kdysi to šlo, a když teď platíme za svoz odpadu majlant, to nejde?!“ „Zítra ho odvážím MHD a jsem zvědavá, co na to pan řidič.“ „Jako v Kocourkově.“

Našli se ale i zastánci nových pořádků. „Pokud ho lidé dostali do bytu, zvládnou i z bytu. Nebo ať si koupí umělý,“ uvedl Dalibor Strakoš.

Ostravské faux-pas

Nové nařízení ale neplatí v Ostravě všude. „S likvidací vánočního stromečku se v našem městském obvodu nemusíte trápit,“ uklidnil občany starosta Mariánských Hor a Hulváků Patrik Hujdus.

„Ačkoli se šíří informace o tom, že si letos lidé podle nové vyhlášky mají stromky do sběrných dvorů odvážet sami, u nás to bude jako v předchozích letech,“ ujistil starosta s tím, že stromek odložený do konce ledna odvezou buď pracovníci OZO Ostrava, nebo zaměstnanci technického úseku mariánskohorské radnice.

Most směrem z Vítkovic do Poruby v Rudné ulici se 10. ledna 2022 uzavřel. Následovat bude demolice a výstavba nových pilířů, opravy budou trvat dva roky.
Komplikace na hlavním tahu přes Ostravu. Takto vypadala Rudná první den uzavírky

Kuriózní situaci, zmatečnost a patrně variabilní výklad zákona dokreslil přístup Moravské Ostravy a Přívozu, která v lednovém čísle radničního zpravodaje občany vyzvala, aby stromky na svozová místa odložili jako obvykle, aby vzápětí zprávu na webu a v diskuzích dementovala s odkazem na rok a týden staré znění zákona.

Takto vypadala situace v Ostravě 6. ledna 2022, o svátku Tří králů:

„Bohužel, stalo se. Nás to také mrzí,“ komentovala počin mluvčí obvodu Hana Lajčíková. „To je tak, když pravá ruka neví, co dělá levá. Nezlobte se, přijde mi to dost úsměvné,“ reagoval v diskuzi Deníku Martin Janeček.

Stromečky odvezou

Mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná podotkla, že ani město nové praktiky nevítá s úsměvem.

„Změnu povinností jsme nepřivítali, ba naopak, činili jsme kroky k eventuální změně. I proto jsme se v loňském roce snažili minimálně iniciovat změnu této stanovené povinnosti prostřednictvím vyhlášky města, leč ze závěru Ministerstva vnitra ČR by úpravou této povinnosti prostřednictvím městské vyhlášky došlo k rozporu se zákonem,“ řekla Deníku Pokorná s tím, že povinnost likvidovat vánoční stromky ve sběrných dvorech zůstává v platnosti.

Fotografie z natášení druhého dílu ostravské kriminálky Stíny v mlze.
Bazaly, DOV, pošta v Hrabůvce... Líbil se vám 2. díl Stínů v mlze z Ostravy?

„Velká sídliště v částech Poruba, Jih, Moravská Ostrava a Přívoz i Slezská Ostrava ve svých obvodech ostatně sběrné dvory mají. Praxi jiných měst nám nepřísluší komentovat,“ uvedla mluvčí v reakci na složitější zbavování se stromků z bytů.

Zároveň však podotkla, že svoz stromků od kontejnerů, který probíhá už od 3. ledna, bude v zájmu čistoty města zajišťován i nadále.

Vyhozené vánoční stromky u kontejnerů, 10. ledna 2022 v Ostravě.Vyhozené vánoční stromky u kontejnerů, 10. ledna 2022 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Naším cílem nejsou sankce, nýbrž informování občanů o změně zákona o odpadech, a tudíž změně způsobu odkládání stromků do sběrných dvorů,“ dodala mluvčí, podle níž chce město iniciovat změnu v zákoně o odpadech tak, aby se povinnosti obyvatel nezměnily.

Takto vypadal svoz vánočních stromků v Ostravě v minulosti:

Také mluvčí svozové společnosti OZO Ostrava Vladimíra Karasová potvrdila, že z pohledu občana se nic zásadního nemění.

„Stromečky OZO odveze,“ vzkázala Karasová, že se tak stane na základě objednávky města v rámci takzvaného pročišťování.

„Přesto vyzýváme občany, aby stromky podle platné odpadové legislativy odkládali ve sběrných dvorech. Což už se děje,“ uvedla a přiložila snímek kontejneru naplněného stromky ve sběrném dvoře v Kunčicích.

Svoz stromečků? Je to služba pro občany, reagují města v kraji

V souvislosti s výstrahou Ostravy o nutnosti ukládat použité vánoční stromky do sběrných dvorů kvůli novému zákonu o odpadech Deník kontaktoval další velká města v kraji. Jaké tam jsou poměry?

Svoz vánočních stromků v těchto dnech probíhá ve Frýdku-Místku, Třinci, Českém Těšíně či třeba Opavě. Nikde občany neupozorňují, že by se stromků měli zbavovat jinak.

Vánoční výzdoba před Novou radnicí v Ostravě zmizela.
OBRAZEM: Velký dar před Novou radnicí v Ostravě zmizel. Emoce zůstávají

„Nový zákon o odpadech neřeší vánoční stromky samostatně a nezakazuje jejich svoz odpadářskou firmou za účelem dalšího využití,“ ubezpečila občany Dorota Havlíková, mluvčí Smolo CZ, které zajišťuje svoz odpadu například v Třinci.

Důležité podle ní je, aby stromky neskončily v nádobách na směsný komunální odpad. „Ke kontejneru skutečně nepatří žádný odpad, mimo vánoční stromky odložené na stanoviště nádob v termínu od 6. ledna do 6. února. V tomto období tedy nelze chápat odložení vánočního stromku na stanoviště kontejnerů jako přestupek a založení černé skládky,“ ubezpečuje Havlíková, podle níž pracovníci Smola sesbírali už tunu jehličnanů.

Kontraproduktivní ve vztahu k zakládání černých skládek je nový zákon také podle frýdecko-místecké mluvčí.

V Ostravě přistál Boeing 777-300ER společnosti Emirates. Letoun s registrací A6-EBR k nám divertoval z Varšavy.
Nečekaná premiéra: Na letišti v Ostravě poprvé přistálo letadlo Emirates

„Nezakazujeme odkládání vánočních stromků vedle nádob na odpad, naopak jej svozová společnost sveze k dalšímu využití. Ne každý občan má možnost stromek odvézt na kompostárnu nebo do sběrného dvoru, je to tedy služba občanům oboustranně výhodná,“ vysvětlila Jana Musálková Jeckelová, která předpokládá, že v případě vydání zákazu by se vánoční stromky začaly válet po celém městě.

„Už nyní je lidé běžně vyhazují z oken. Právě v tomto případě by se skutečně jednalo o založení černé skládky a sběr a svoz stromků by byl pro město náročnější a nákladnější,“ řekla mluvčí Frýdku-Místku.

A o tom, že by občany upozorňovali nebo vyzývali k novým návykům neuvažují ani v Opavě.

Policie varuje seniory před falešnými příbuznými.
Telefonní roboti vytáčejí seniory. Policie takto varuje před falešnými vnuky

„Žádný podobný zákaz o odkládání vánočních stromků u nás vydaný nebyl a Technické služby Opava jako svozová společnost je běžně sváží a zajišťuje jejich likvidaci,“ řekl Martin Kůs z tiskového oddělení opavského magistrátu, jehož technické služby očekávají, že svezou zhruba 500 kubíků dřevin.

O termínech svozu vánočních stromků na svém webu vyzvaly své občany i některá další města, například Český Těšín.