Dvanáct metrů vysoký smrk ozdobil historické Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, který město muselo zakoupit. O jeho dekoraci se postaraly děti z místního dětského domova a slavnostní rozsvícení s laserovou show proběhne v pátek 4. prosince po sedmnácté hodině. Již dnes se otevírá v centru města oblíbený Vánoční jarmark. Jak slibuje mluvčí města Josef Gabzdyl, bude v mnohém výjimečný. „Především zmizí nevzhledné plátěné stánky, nahradilo je přes padesát dřevěných domečků, a pro děti budou nachystané dva kolotoče a vláček,“ láká na návštěvu jarmarku Gabzdyl s tím, že nabízený sortiment se ponese v duchu Vánoc. „Podařilo se zajistit program, který plně odpovídá významu našeho historického města. Troufám si tvrdit, že letošní Vánoční jarmark bude mít určitě podobnou atmosféru jako vánoční akce na západ od českých hranic,“ doplnil starosta Ivan Týle.

Stejně jako v Novém Jičíně, tak i v Bílovci se rozzáří vánoční strom tento pátek. „Stromeček je už druhým rokem živý strom, který stojí u kostela,“ sdělila Marie Velká, vedoucí bílovického odboru kultury a sportu. Město zkrášlí také několik svítících hvězd nejen na sloupech veřejného osvětlení. Živý jehličnan, zasazený na náměstí, taktéž u kostela, se stal vánočním symbolem i ve Štramberku. Rozsvícení vánoční výzdoby zde proběhlo již minulý týden, v den svátku Kateřiny. „Výzdoba města je stejná jako minulý rok, kdy jsme kupovali výzdobu novou,“ podotkla starostka Věra Michnová. V rámci Mikuláše se poprvé letos rozsvítí živý strom také v Kopřivnici, na prostranství před kulturním domem. „Vánoční výzdobu města Kopřivnice zajišťuje firma Slumeko. Ta disponuje několika kolekcemi vánočních ozdob, které pravidelně doplňuje a obnovuje. Tyto ozdoby lze každoročně spatřit v ulicích města, na veřejných prostranstvích nebo na sloupech veřejného osvětlení,“ uvedla kopřivnická mluvčí Lucie Petříčková.

Většina radnic na Novojičínsku však dostává stromy od místních občanů. „Většinou nám ho darují proto, že je příliš velký nebo jim brání v zahradě,“ řekla Irena Zárubová z technických služeb Příbora. Nikde dosud nehrozí, že by se nenašel ten správný jehličnan, který by navodil atmosféru Vánoc ve městě. „O zájemce nouze není. Letos jsme měli tři, nakonec jsme vybrali jednu jedličku,“ potvrdil vedoucí frenštátských technických služeb Zdeněk Zeman. „My máme stromek od soukromníka z Dobešova. Myslím, že je opravdu krásný,“ poznamenal na závěr Jaroslav Zdražil, ředitel Oderské městské společnosti.