Ti budou stejně jako ostatní chovatelé ošetřovat včelí plody proti nebezpečné nákaze, varroáze. Ta sužuje včelaře zejména v poslední době. Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj již také vydala nařízení o mimořádných opatřeních, které rozeslala na všechny obecní a městské úřady.

„Děláme to pravidelně každý rok. Při napadení se ale nemusí likvidovat včelstvo, jako u moru včelího plodu. To je bakteriální onemocnění a jiným způsobem ho nelze zlikvidovat,“ vysvětlil ředitel správy Jaromír Polášek. Nyní mají včelaři ošetřit nátěrem víčka plodu speciálním přípravkem, a to do poloviny dubna.

„Jiné způsoby chemického ošetření včelstev v tomto období nejsou povoleny,“ upozornil Polášek s tím, že varroáze napomáhá teplé počasí, které panuje v posledních dvou letech také v zimních měsících. „Pokud je totiž mráz, tak roztoč, který varroázu způsobuje, může zahynout. V teplém počasí se ale udrží,“ popsal.

Podle Josefa Kelnara, nákazového referenta okresního výboru Českého svazu včelařů v Novém Jičíně je situace ohledně varroázy v celé zemi stejná. „A každým rokem počet nakažených stoupá. Už teď je pryč v republice sto osmdesát tisíc včelstev. Děláme všechno proto, abychom včelaře zachránili,“ potvrdil.

Včelaři z Novojičínska by měli chemický roztok, potřebný k léčení včel, obdržet během několika dní. „Žádné místo v okrese není více zasaženo, všude je to stejné,“ podotkl Kelnar.

K tématu:


VARROÁZA VČEL

Varroáza je nebezpečná nákaza způsobená roztočem Varroa destructor, dříve označovaným jako Varroa jacobsoni Oudemans.
Roztoč napadá včelí plod, nejčastěji trubčí, na kterém se rozmnožuje a rovněž dospělé včely.
Roztoč může být přenašečem virových, bakteriálních a plísňových onemocnění včel a včelího plodu.
Nákaza se šíří ponejvíce nakaženými trubci, včelami, roji a loupežením zdravých včel v nemocných včelstvech.
Roztoč, pokud není včelstvo léčeno účinnými přípravky, způsobuje úhyn včelstva.