Právě v těchto dnech se začínají zákazníci hlásit. „Je to pochopitelné, lidé začínají topit, a když jim komín netáhne, nebo se objeví nějaký další problém, obrátí se na kominíky. Rok od roku přibývá lidí, kteří už pochopili, že čistit se musí také komín od plynového kotle. Jinak může dojít k vážným tragédiím. Pořád ale zůstává hodně lidí, kteří na čištění komínů od plynových kotlů zapomínají,“ říká majitel ostravského kominictví Milan Lukáš.

Jako varovný příklad uvádí úmrtí nájemníka domku, kterému komín ucpalo ptačí hnízdo, a on sám se pak udusil zplodinami.

Nejvíce práce mají podle Lukáše kominíci v průběhu října a listopadu, kdy lidé po dlouhých měsících kvůli ochlazení začínají v kotlích znovu topit.

Chtěli si zatopit, dcera zemřela

„Vyčištění komína přitom není nic, co by rodinný rozpočet zhuntovalo. Pokud člověk má komín udržovaný, zaplatí za běžné vyčištění od dvou set padesáti korun do pěti stovek. Hodně lidí na čištění komínů zapomíná, případně je odkládají. Někdy až tak dlouho, že je postihne nějaká nepříjemnost,“ varuje majitel dalšího ostravského kominictví, který si nepřál uvést své jméno.

Další provozovatel ostravského kominictví Lukáš Zbořil říká, že nejvíce zakázek mívají tradičně na přelomu října a listopadu. „To už tradičně přijde období zhruba tří týdnů, kdy se opravdu nezastavíme ani na minutu. „Kominík už v současnosti ale zdaleka není jen osoba, která strčí do komína štětku a vymete jej. Při své práci už využívá i měřicí techniku. Pokud je kominík patřičně vyučen a je dobrý odborník, dokáže například přesně změřit odcházející spaliny. Pak může výrazně prodloužit nejen životnost komínové vložky, ale hodně mu to napoví i o stavu samotného kotle. Hodnoty, které například naměříme ve spalinách, dokáží mnohé napovědět i o stavu kotle. V neposlední řadě tak kominíci dokáží zabránit například otravám. Zjistí také, jestli zplodiny neunikají třeba i v okolí komína,“ dodal Zbořil.

Také podle jeho zkušeností v posledních letech lidí, kteří si uvědomují, že čistit se musí i komín od plynového kotle, přibývá.

Podle Lukáše Zbořila jsou v Ostravě odhadem zhruba dvě desítky vyučených kominíků. Ti další přišli do oboru z jiných profesí. „Učiliště pro kominíky není široko daleko žádné. V Praze sice učiliště je, ale podle mých informací v něm ve třech ročnících studuje jen několik mladých adeptů. Obor, který by mladé lákal, to rozhodně není,“ dodal ostravský kominík.