„Nabízejí od 1. ledna 2008 povinné protipožární zabezpečení bytů a rodinných domů. To se však týká pouze nově postavených domů a bytů a to navíc až od platnosti vyhlášky,“ upozornil Jan Winkler zKrizového řízení a plánování, vojenské správy Městského úřadu vRožnově pod Radhoštěm stím, že vyhláška je teprve ve schvalovacím řízení a není tudíž stanovena její platnost. „Navíc do jeho schválení nejsou závazně stanoveny ani konkrétní technické parametry ani další podmínky,“ dodal.

Na co však především upozorňuje, je přemrštěná cena, za kterou podvodníci toto zabezpečení nabízejí. „Požadují částku kolem dvanácti a půl tisíce korun! Přitom předpokládaná skutečná reálná cena vsoučasnosti i vbudoucnosti je do jednoho tisíce korun,“ poukázal Winkler.

Údajní „zástupci firem“ navíc údajně straší občany jak nedostatkem „povinného“ tohoto vybavení domů a bytů na trhu, tak vysokou cenou tohoto zařízení od 1. ledna.

Jak dále Winkler uvedl, oznámení na tyto podvodníky dostali od jedné firmy, která se prodejem těchto zařízení zabývá. „Zaznamenali několik případů, kdy se na to lidé ptali. Byli to lidé právě zokolí správních obvodů Kopřivnice, Nového Jičína, Frenštátu a okolí,“ nastínil. „Doporučujeme občanům, aby na tyto a podobné nabídky nereagovali,“ doporučil Winkler.

Okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík zatím tuto skutečnost nepotvrdil. „Zatím jsem tuto informaci nezaznamenal,“ uvedl Tomšík.