Od třinácti hodin se v areálku za klubovnou příborských včelařů začali scházet návštěvníci a zhruba za hodinu už málem nebylo kde sednout.

„Jednak to děláme pro vlastní členy, i když těch moc nechodí, ale hlavně to děláme pro veřejnost. Řekli jsme si, že když od města dostáváme nějaké peníze na činnost, tak to občanům nějak vrátíme. A těší nás, že je mezi lidmi velký zájem,“ uvedl Rudolf Vlkovič, předseda příborské organizace, a dodal, že návštěvníci si mohou vybrat z různých druhů medu, medového pečiva a podobně. Nechyběl ani obligátní guláš s pivem.

„Loni to začalo dobře, ale začalo do toho pršet a ochladilo se, takže to nebylo moc dobré. I když to nakonec nebylo špatné, myslím si, že letos to bude mnohem lepší,“ poznamenal k současné situaci Vlkovič.

Příborská organizace má zhruba šedesát členů, kteří mají dohromady 484 včelstev. Jako jedna z mála organizací u nás se doposud systematicky věnovala práci s mládeží. Díky tomu slaví i úspěchy v celorepublikových i mezinárodních soutěžích. Loni skončili v mezinárodní soutěži v družstvech první, letos druzí. „V okrese jsme jediní, kteří mají kroužek mladých. Ale vypadá to, že už s tím skončíme, protože já už na to nebudu mít čas, Josef Januška, předseda revizní komise, už má své roky a nemůžeme sehnat nikoho, kdo by to dále vedl,“ povzdechl si Vlkovič.

Podle něj jsou ale příborští mladí včelaři schopni ve včelařství pokračovat, což je pro včelaře dobrá zpráva. „I když včelařina je hlavně pro toho, kdo už se usadil a má nějaké zázemí. Taky je to o finančních možnostech, protože založení včelstev, a vůbec rozjezd, něco stojí,“ dodal.

„Ale jinak je to krásný koníček. Je to o hmyzu, o botanice, trochu i o farmacii. Kdo trochu tíhne k přírodě, tak včela je pro něj ideální,“ dodal Vlkovič.

Nejstarší člen příborské organizace, čtyřiaosmdesátiletý Josef Jaluška, ještě připomněl, že včelařství se snažila podporovat i řada panovníků a známých postav historie. Například ve Francii to byl LudvíkXII. „To bylo už ve třináctém století. On měl rád včelaře a do znaku si dokonce dal včelu. Nakonec i Aristoteles hovořil v dějinách o včelařství a Aurelius Augustus tvrdil, že tak, jako to funguje u včel, tak by mělo vypadat vzorové uspořádání světa. Mínil tím spolupráci v rodině, obci i v celém světě,“ uzavřel Jaluška, jenž je autorem almanachu, který popisuje historii včelařství v Příboře. Ta letos píše již 105. rok.