Neopakoval se loňský úhyn včel, varroáza se vyskytuje u včelstev jen hodně málo. V teplých dnech, které přišly koncem února a počátkem uplynulého víkendu, se už včelky stihly prolétnout,“ pochvaluje si Bohuslav Toman ze včelařského družstva Apis.

To, že počasí dovolilo včelám vylétnout z úlu, je podle zkušeného včelaře hodně důležité. „Včelky se při tomto prolétnutí vyčistí. Přes zimu totiž nekálí. Když se jim břišní váček naplní a ony musejí kálet v úlu, tak to není dobré. Letos k tomu naštěstí nedošlo,“ vysvětlil dále Toman.
Další zkušený včelař z Ostravy Ivan Korba si rovněž pochvaluje, že i konce zimy se dočkalo všech deset včelstev, které loni zazimoval. „Varroáza se objevuje jen výjimečně. Včelky už se stihly proletět, poprvé to bylo už počátkem února. U nějakých předpovědí, že by letos mohlo být hodně medu, bych ale byl opatrný. Hodně záleží na počasí v dalších měsících,“ dodal Korba.

„Když včely při proletu narazí na první kvítka, například talovín či krokusy, přinesou do úlů i první potravu, pyl a nektar. Letos to vypadá, že včely přezimovaly hodně slušně. Zejména varroáza je nedecimovala tak, jako v předchozích letech. Je to také díky tomu, že včelaři pečlivě sledovali zdravotní stav včelstev a loni na podzim je ošetřovali podle pokynů Státní veterinární správy a doporučení Výzkumného ústavu včelařského. Na počátku roku lze proto říci, že proti situaci v loňském roce jsou včely třikrát zdravější. Letos je prakticky šedesát procent včelstev prostých varroázy. Na rozdíl od roku 2008, kdy se varroáza vyhnula asi jen pětině včelstev. Tato choroba loni způsobila úhyn asi čtyřiceti procent tuzemských včelstev,“ upřesnil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle něj je však potřeba věnovat zvýšenou pozornost výskytu varroázy i v dalších měsících. „Také v létě je nutné hlídat včelstva a v případě varroázy i včas nasadit léčiva. Existuje ale ještě nebezpečnější onemocnění, kterým je mor včelího plodu. Ten se však léčit nesmí, proto je nutné zlikvidovat celá včelstva,“ doplnil mluvčí Státní veterinární správy.

Následky prvních proletů, při kterých po zimě včely vyprazdňují své výkalové váčky, můžeme najít po návratu z vycházek do přírody. Když někdo na rukávě spatří světle hnědou čárku, jde podle mluvčího veterinářů s velkou pravděpodobností právě o včelí výkal. „Je dobré jej nechat zaschnout a až poté odstranit, jinak se rozmázne,“ dodal dále Duben.