Jubilejní oslavy 150. výročí druhé nejstarší střední zemědělské školy na Moravě se po oba dny těšily velkému zájmu návštěvníků. Od rána přicházeli do areálu školy se sídlem U Jezu v novojičínské části Žilina, kde na ně čekal pestrobarevný program.

Bývalí studenti, ale i učitelé se mohli projít školou, zavzpomínat na prožité školní roky a seznámit se s tím, jak se žáci učí nyní. Ve dvou třídách byly navíc k vidění různé archivní materiály, fotografie, kroniky a další písemnosti školy v rámci výstavy nazvané Školní ostrov v Žilině v běhu času.

Součástí oslav byla také přehlídka staré a moderní zemědělské techniky, jízda zručnosti traktorem, nechyběla ani minizoo hospodářských zvířat, ukázka školního chovu papoušků a nejrůznější atrakce, které potěšily především děti.

DLOUHOLETÁ HISTORIE

Historie dnešní Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín se datuje od roku 1867, kdy byla založena jako dvouletá rolnická škola, jejímž prvním ředitelem byl Josef Dobeš. Za skutečného zakladatele školy se ale považuje Karel G. Kolb, který zařízení vedl v období let 1869 až 1905.

Novojičínská škola tak patří k vůbec nejstarším školním zařízením na Moravě. „Jsme druhou nejstarší školou na celé Moravě, co se ale týče maturitních zkoušek, tak ty vůbec první na Moravě, v roce 1882, se konaly právě v Novém Jičíně na naší škole,“ potvrdil Deníku ředitel školy Bohumír Kusý.

Během let procházela škola i vzdělávací programy různými změnami. Jedna z těch novodobějších nastala před pěti lety, kdy se sloučila se Střední školou v Šenově u Nového Jičína. V současné době škola nabízí celkem 13 oborů, a to jak zemědělských, jako například agropodnikání či opravář zemědělských strojů, tak také strojírenských, stavebních či dřevařských.

Největší zájem ze strany studentů je podle slov ředitele školy právě o obor opravář zemědělských strojů. „Je to svým způsobem zemědělský, ale i strojařský obor, kde zájem chlapců vychází z toho, že kromě výučního listu po třech letech získají i řidičský průkaz na traktor, osobní a nákladní automobil a k tomu ještě svářečský kurz,“ vysvětlil Bohumír Kusý.

Následně ale připustil, že i jejich škola, do které aktuálně dochází bezmála šest set žáků včetně dálkového studia, se potýká s menším zájmem o učební obory. „V posledních deseti letech došlo k prudkému poklesu počtu žáků vycházejících z devátých tříd, takže i to na nás dolehlo a ve většině oborů bychom si představovali zájem alespoň dvojnásobný,“ doplnil ředitel školy.