Pokutu jeden milion korun by bratři Zahradníkové měli zaplatit za to, že nedodrželi podmínky kupní smlouvy, když kupovali od Frenštátu pod Radhoštěm pozemek v centru města. Bratři se hájili a dokladovali, že se tak nestalo jejich vinou, ale město trvalo na zaplacení pokuty a věc začaly řešit soudy. Všechny dávaly za pravdu novým majitelům pozemku, až Ústavní soud ČR rozhodl jinak a vrátil věc zpět k první instanci.

V té době se na jednání zastupitelstva začalo vážně hovořit o tom, zda by nebylo lepší případ urovnat mimosoudně. I proto se na posledním jednání frenštátského zastupitelstva v minulém týdnu objevily tři možnosti, jak by se věc dala řešit.

První možnost je, že by město od bratrů koupilo původní pozemek, k němu by ale muselo dokoupit další pozemek, který bratři koupili od jiného vlastníka. Tím území pozemkově scelili. Druhá možnost obnáší odstoupení města od smluvní pokuty s tím, že pozemek zůstane v majetku bratrů, kteří na něm začnou realizovat svůj záměr, a třetí možnost je, že strany budou dále pokračovat v soudním sporu.

„Obávám se, že to je závažné rozhodnutí, myslím si, že bychom si měli ponechat čas a rozhodnout na dalším zasedání definitivně," nechal se slyšet po vyslechnutí variant zastupitel Karel Míček. Starostka města Zdeňka Leščišinová připomněla, že Frenštát pod Radhoštěm jako žalobce v této věci požádal o druhé odročení projednání. „Soudu máme sdělit dnešní výsledek," poznamenala Zdeň-ka Leščišinová.

Zastupitel Robert Halamíček uvedl, že by bylo ideální vrátit stav úplně na začátek, zároveň vyslovil obavy, že pokud by město upustilo od pokuty, někdo by to mohl napadnout, že se zastupitelé nechovají jako správný hospodář.

To potvrdil zastupitel Tom Káňa, který se živí jako právník. „Popotahovat nás za to někdo určitě může. Osobně jsem příznivcem varianty odkoupení toho majetku do majetku města. Vyjádřím tím, že mám nějaký zájem, a pak si můžu zdůvodnit to, proč jsem odpustil pokutu," uvedl Tom Káňa.

Místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička vidí jako problém to, že by město muselo připlatit oproti původní prodejní ceně další dva miliony za pozemek, kterým bratři parcelu scelili. Tom Káňa ale argumentoval, že v takovém případě už si město dokáže najít obhajobu, třeba právě v tom, že kupuje scelený pozemek. Nato zastupitel Karel Míček, opět navrhl odložení rozhodnutí, načež se starostka Leščišinová zeptala, co udělají v případě, že rozhodnutí odsunou. „Jestli jen přijdeme na to příští jednání, budeme tam, kde jsme dnes," podotkla.

Cestu ze začarovaného kruhu naznačil Tom Káňa, jenž navrhl, aby se zastupitelé sešli na neveřejném pracovním jednání, kam by pozvali i zmíněné majitele pozemku. „Teprve výstup z toho by se projednal na veřejném zasedání," dodal Tom Káňa.

Robert Halamíček se zeptal, jakou možnost by bratři Zahradníkové upřednostňovali, ale jednoznačné odpovědi se od Ivana Zahradníka nedočkal. „Když to město nebude chtít koupit, my mu to nenutíme. To jen jsme tak znechuceni tím vším, že jsme si řekli, že se toho pozemku vzdáme, ale pokud město nebude chtít, nic se neděje, budeme pokračovat, kde jsme skončili," řekl Ivan Zahradník, načež dodal, že se se zastupiteli určitě mohou sejít. „Je to dobrý nápad, jen upozorňuji, že nejsme žádní obchodníci ani developeři. Jsme občané, kteří pozemek koupili a chtěli tam něco postavit. Slova developeři zneužil už Ústavní soud," uzavřel Ivan Zahradník.

Zastupitelé pak odsouhlasili, že se sejdou na pracovním setkání.