Koalice bude mít patnáct mandátů v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu. Sedm mandátů připadne vítěznému sdružení Změna pro Frenštát, pět získá hnutí ANO a zbývající mandáty patří sdružení PATRIOTI.

Změna hned oslovila hnutí ANO. „Volební výsledek umožňoval, abychom koalici vytvořili pouze s tímto hnutím, s nímž máme dohromady dvanáct mandátů, tedy většinu v zastupitelstvu,” uvedl Jan Rejman. Cílem je podle něj změnit nastavení ve vedení města.

Těžba dřeva. Ilustrační foto
V Rožnově začínají opravy silnic po kůrovcové těžbě. Řidiče čekají omezení

„Dosavadní koalice tvořená pouhými jedenácti členy nebyla mnohdy jednotná. Chtěli jsme s určitými formami spolupráce oslovit všechny, kdo se dostali do zastupitelstva, protože většina subjektů přišla během svých volebních kampaní se zajímavými programy, návrhy a myšlenkami, které mohou společně s naším programem, jenž se stal podkladem pro programové prohlášení koalice, přispět k pozitivní změně pro naše město,” řekl Rejman.

Po vzájemné dohodě s hnutím ANO nabídli dvě pozice v radě města sdružení PATRIOTI, jednak proto, že byla snaha rozšířit koalici. “Ale hlavně z důvodu, že jak ANO, tak PATRIOTI byli v minulém volební období opozičními stranami a společně s námi, jako novým uskupením, představují ve vedení města změnu pro Frenštát. Zároveň jsme tímto krokem zajistili, že žádný ze tří subjektů nebude mít v radě většinu a veškeré návrhy budou předmětem schválení minimálně dvou stran,“ pokračoval Jan Rejman. Sedm míst v radě si subjekty rozdělí v poměru 3:2:2.

Volby, ilustrační foto.
V Kopřivnici a ve Fulneku zpochybnili výsledky voleb

Na starostu města navrhuje koalice právě Jana Rejmana, místostarostou má být zvolen Zbyněk Vágner, lídr hnutí ANO. Oproti minulému volebnímu období tak bude mít Frenštát pod Radhoštěm pouze jednoho místostarostu místo dvou. Zbývajících pět členů rady bude neuvolněných. Ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční ve čtvrtek 20. října od 15 hodin.

Rozhodnuto je už také v Odrách, kde utvoří koalici vítězná Změna pro Odersko, za níž kandidoval stávající starosta Oder Libor Helis, dále pak ODS, ČSSD a Nezávislí kandidáti. „Vedení města zůstane ve stejném složení jako v minulém volebním období, změní se obsazení rady,“ nastínil Libor Helis po jehož boku usedne místostarostka Libuše Králová zvolená za ČSSD.

Bravantice, Novojičínsko, pomoc hasičů při vyložení stavebního stroje. 11. října 2022.
Hasiči na Novojičínsku zachránili materiál za miliony, vyložili ho ze stroje

K dohodě už dospěla jednání ve Štramberku. Lídr vítězného sdružení Změna pro Štramberk David Plandor pro Deník řekl, že se dohodli na spolupráci se sdružením Sousedé. „Chtěli jsme být otevření i dalším subjektům, pravděpodobně s námi bude spolupracovat i jeden kandidát z ODS,“ sdělil David Plandor. V patnáctičlenném zastupitelstvu by takto složená koalice měla celkem 11 hlasů – Změna pro Štramberk získala ve volbách šest mandátů, Sousedé čtyři.

Rozhodnuto ještě definitivně není v Příboru a v Bílovci. Není vyloučené, že v obou městech skončí sdružení, které vyhrálo volby, v opozici. O definitivním obsazení rady a uvolněných funkcí se zřejmě rozhodně na ustavujících zasedáních, která budou v obou městech ve středu 19. října. (ipa)