Projekt vychází z odkazu Jana Amose Komenského, od jehož příchodu do Fulneku letos uplyne 390 let a rovněž připomíná vypálení knihovny Komenského před 385 lety.

„Projekt má podpořit četbu a návrat ke knihám především u dětí a mládeže a posílit rozvoj pozitivního vztahu k literatuře a dramatické tvorbě formou aktivní literární či výtvarné práce a veřejné četby,“ vysvětlila záměr projektu vedoucí Městského kulturního centra ve Fulneku (MĚKC) Věra Čatkosová.

Organizátoři oslovili celkově sedmdesát předškolských a školských zařízení různého typu na Novojičínsku i na Opavsku. „Celkově se zúčastnilo kolem dvaceti škol,“ sdělila Čatkosová a upřesnila, že porota vybíral ze 370 výtvarných a 139 literárních děl. Literární soutěž byla rozdělená do dvou kategorií, výtvarná do šesti.

Vyhodnocení soutěží se uskuteční ve čtvrtek 15. května od 16 hodin v kostele svatého Josefa ve Fulneku. Již ve středu se ale ve školských zařízeních od 14 hodin uskuteční pod názvem Babičko, přečti mi pohádku veřejné čtení děl úspěšných autorů a v 17.30 začne v kapli svatého Rocha vernisáž výstavy děl dětského ilustrátora Lubomíra Anlaufa.

V pátek se dění zpočátku přesune do MĚKC. Od 9 hodin tam bude možno přiučit se výrobě ručního papíru, mezitím mohou návštěvníci absolvovat soutěžní kvíz nakladatelství Fraus, a poté se zúčastnit prezentace tohoto nakladatelství.

Samotné vyhodnocení prací v kostele svatého Josefa bude doprovázet vernisáž výstavy Ex libris od Kamila Štably.